Ξέσπασε στο β΄ ημίχρονο με κορυφαίο τον Τόμπσον

tompson

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να φτάσει σε μία άνετη νίκη επί του Πανιωνίου (87-65) και να αποχαιρετήσει το 2017 με την ευχή ότι η νέα χρονιά θα περιορίσει τις κακοτυχίες του με τους τραυματισμούς.

Γιατί δεν ήταν και λίγες μέχρι τώρα. Ακόμη και στον σημερινό αγώνα, ο Μπράιαν Ρόμπερτς ένιωσε ενοχλήσεις στο δικέφαλο και αποσύρθηκε, ενώ ο νεαρός Νίκος Αρσενόπουλος, που τραυματίστηκε στον φιλικό αγώνα της Εθνικής Εφήβων με το Μαρούσι, θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση (απόσπαση εκτείνοντος δεξιού αντίχειρα) και θα είναι εκτός προπονήσεων για δύο εβδομάδες.

Ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στο α΄ ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα (δέχτηκαν 6 πόντους στο γ΄ δεκάλεπτο και 14 στο τέταρτο) και επίθεση (έφτασαν τη διαφορά στους 26 πόντους στο 33΄με 82-57).

Ο Χόλις Τόμπσον ήταν ο κορυφαίος παίκτης και τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (6/9 τρίποντα), που είναι και ρεκόρ καριέρας.

Ο Βασίλης Σπανούλης μοίρασε τις 11 από τις 26ασίστ, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Γουίλτζερ, Μπόγρης, ΜακΛιν.

Ο Ολυμπιακός έγινε η 2η ομάδα στην ιστορία της Stoiximan.gr Basket League μετά τον Παναθηναϊκό Superfoods που έφτασε τις 700 νίκες. Χρειάστηκε 885 αγώνες για τα καταφέρει.

Δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛίν  7, Τολιόπουλος 7 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 2, Στρέλνιεκς 9 (1), Παπανικολάου 10 (1), Ρόμπερτς 3(1), Μπόγρης 11, Γουίλτζερ 11 (3),  Τόμπσον 24 (6.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος):  Σακελλαρίου 7, Νταλό 11, Χέντερσον 5 (1), ΜακΝίλ, Σαρικόπουλος 4, Δίπλαρος 4, Κράβιτς 13, Καρακεχαγιάς 2, Καμπερίδης, Τσούπκοβιτς 10, Γούντσον 7 (1), Μαραγκίδης 2.