Συντήρηση και ευκαιρία για τους νέους

PAO TRIKALA kalaitzakis

Μία καλή ευκαιρία για συντήρηση των βασικών παικτών και χρησιμοποίηση των «μικρών»  ήταν για τον Παναθηναϊκό ο αγώνας με τα Τρίκαλα (87-56).

Οι «πράσινοι» διατήρησαν το αήττητό τους και ο Τσάβι Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους  Μήτογλου (23΄33΄΄, τον περισσότερο απ΄ όλους, δεδομένης και της απουσίας του Γκιστ για λόγους ξεκούρασης), Όγκαστ, Καλαϊτζάκη, Λεκαβίτσιους, ενώ ο Καλάθης έπαιξε μόνο 11΄λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (51 εκ των οπίων τα 17 επιθετικά) και με έμφαση στην άμυνα κυρίως στο β΄ ημίχρονο, επικράτησε εύκολα, με το μυαλό στο Κάουνας για τον αγώνα με τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Πασκουάλ): Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 1, Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7 (9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1)Καλάθης 2 (7 ασίστ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Μέξας): Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).