Ο Προμηθέας στην κορυφή, τρίτη νίκη για Λάρισα, Λαύριο

larisa trikalaΟ Γυμναστικός Λάρισας Φάρος ήταν ο μεγάλο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλίας επικρατώντας στην έδρα του με 77-70 των Τρικάλων.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τελευταία περίοδο ναανατρέψουν μία διαφορά 19, να διεκδικήσουν ακόμη και τη νίκη, αλλά  οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη και την ψυχραιμία στο τέλος με τις βολές για να πανηγυρίσουν την τρίτη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70

Ύστερα από το θριαμβευτικό πέρασμα του από το Ρέθυμνο, το Λαύριο  με πολύ καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση επικράτησε, εντός έδρας αυτή την φορά, του Κολοσσού με διαφορά 18 πόντων (80-62).
Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περίοδου όταν με επιμέρους σκορ 17-1, μετέτρεψαν το 25-23 εις βάρος τους σε 40-26 (σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Κορυφαίοι του Λαύριου ήταν οι Μακένζι Μουρ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Αντουέιν Ουίγκινς (12 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και Γιάννης Κουζέλογλου (13 πόντοι και 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62.

Άνετη ήταν και η επικράτηση του Προμηθέα απέναντι στην Κύμη (93-82), που παραμένει χωρίς νίκης στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52,3 93-82