Οι δύο «κομμένοι» έδωσαν την απάντησή τους

papps agravanis
Ο Νίκος Παππάς και ο Δημήτρης Αγραβάνης, που δεν συμπεριλήφθηκαν στη λίστα των υποψηφίων προς κλήση στην Εθνική ομάδα, ήταν οι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στους αγώνες με τους οποίους ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο άδειο ΣΕΦ τα Τρίκαλα (86-51) και αναχωρούν αύριο για το Τελ Αβίβ, όπου την Τρίτη αντιμετωπίζουν την Μακάμπι.

Με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός, ο  Αγραβάνης άρπαξε την ευκαιρία και κέρδισε τον τίτλο του MVP, χάνοντας για ένα ριμπάουντ το «νταμπλ – νταμπλ».

Ο 23χρονος φόργουορντ πέτυχε ατομικό ρεκόρ με 20 πόντους (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές) και σε 24΄ λεπτά συμμετοχής κέρδισε ακόμη 9 ριμπάουντ, είχε 4 ασίστ και ένα κλέψιμο. Συγκέντρωσε δε 32 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός, συνάντησε για ένα ημίχρονο την αντίσταση της Θεσσαλικής ομάδας, αλλά στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε τελείως. Με την άμυνά τους οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν τα Τρίκαλα που πέτυχαν μόνο 20 πόντους στο β΄ ημίχρονο. Παρά την αστοχία τους έξω από τα 6.74, (5/22), πέτυχαν 53 πόντους στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 35πόντους (86-51).

Τα δεκάλεπτα :22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  Αγραβάνης 20 (1), Μιλουτίνοβ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας):  Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

Ο Νίκος Παππάς στο κατάμεστο γήπεδο της Λάρισας, ανέλαβε να «ξυπνήσει» τον Παναθηναϊκό μετά το νωθρό πρώτο ημίχρονο και  με δέκα προσωπικούς πόντους στη δεύτερη περίοδο, έδωσε την ώθηση για μία άνετη νίκη επί του ΓΣΛ-Φάρος (89-52).

Σε 21 λεπτά συμμετοχής ο διεθνής γκαρντ είχε 15 πόντους και 3 ασίστ.  Το 15-15 του πρώτου δεκαλέπτου μετατράπηκε σε 45-25 στο ημίχρονο και ουσιαστικά άρχισε η συντήρηση από την πλευρά του Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 25-45, 36-73, 52-89

ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 1, Ντρέιπερ 3, Μουράτος 5 (1), Σάφτενααρ 5 (1), Γκάλογουεϊ 8, Διαμαντάκος 8, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 7, Φορμπς 8, Στυλιανού, Παπαμακάριος 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Πασκουάλ): Ντένμον 15 (3), Λοτζέσκι 9 (3), Καλάθης 3 (1), Σίνγκλετον 4 (1), Βουγιούκας 6, Μποχωρίδης 5 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 6, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6.