Πάτησε "γκάζι" στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα για περισσότερο από 30 λεπτά κόντρα στον ΚΑΟΔ, αλλά χάρη σ' ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου επιβλήθηκε με 77-66, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του που τον διατηρεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας .   Ο «Δικέφαλος» στηρίχθηκε στην επιθετική του πολυφωνία, καθώς πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με καλύτερους τους Τσαϊρέλη και Κασελάκη.

Για την ομάδα της Δράμας, στον πάγκο της οποίας έκανε ντεμπούτο ο Νέναντ Μάρκοβιτς, ξεχώρισε ο Νόουλς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 33' όταν οι Δραμινοί προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 59-57. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0, και προηγήθηκαν με 68-59 στο 35' με τους Χαριτόπουλο, ΜακΓκραθ και Κασελάκη να δίνουν σημαντικές λύσεις. Οι παίκτες του ΚΑΟΔ δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πάντως με ηγέτη τον Νόουλς ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 46-41 και πήραν διαφορά επτά πόντων (46-53) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ με σερί 10-0 έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 56-53 και στην τέταρτη περίοδο πάτησε το γκάζι, φτάνοντας στη 12η φετινή νίκη του ενώ πήρε και τη ρεβάνς για την ήττα του στον πρώτο γύρο στη Δράμα. Δεκάλεπτα: 22-18, 41-46, 56-53, 77-66.

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Κασελάκης 15 (1), Χαραλαμπίδης 14 (1), ΜακΓκράθ 4, Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 16, Δέδας, Παπαδόπουλος 14, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 2, Αμπάρας, Χαριτόπουλος 10 (2)

ΚΑΟΔ (Ν. Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 19 (3), Καλαϊτζίδης, Μπένας, Μισέλ 9, Μπάβτσιτς 6, Κακαρούδης 8 (1), Ντέιλ 9, Ζάρας, Ιωάννου, Πάλμερ 11 (1), Ρόου 4