Στο τέλος μίλησε ο Καλαμπόκης

Επιζητούσε μία νίκη οι Κολοσσός από τότε που την ανέλαβε την ομάδα της Ρόδου ο Βασίλης Φραγκιάς κι αυτή ήρθε τελικά με αντίπαλο τον Ηλυσιακό (67-61), που προερχόταν από τέσσερις νίκες. Η ευψυχία του Γιάννη Καλαμπόκη και του Γιώργου Καλαϊτζή στο τέλος, λύτρωσαν την ομάδα της Ρόδου, αφού μέχρι το 35΄ ο Ηλυσιακός διεκδικούσε με αξιώσεις τη νίκη και τη διατήρηση του σερί του. Όταν όμως ο Τερέλ Στόγκλιν «σίγασε» στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Κολοσσός αντέδρασε με αποφασιστικότητα και μ’ ένα επί μέρους 13-0, διαμόρφωσε το σκορ από 51-56 σε 64-56.

Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο της συνάντησης. Μέχρι τότε ο αγώνας είχε την μορφή ντέρμπι και η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη είχε απαντήσεις απέναντι στις εξάρσεις των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 31-29.

Τα πράγματα για τον Κολοσσό θα ήταν καλύτερα στο διάστημα αυτό αν δεν ήταν κυριευμένος από το άγχος και τη νευρικότητα, γεγονός που φάνηκε  στην αφλογιστία του έξω από τα 6.75 (0/8 και 2/17 συνολικά).

Ο Ηλυσιακός είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε μία διαφορά έξι πόντων (41-47), αλλά ο Κολοσσός κατάφερε να την μειώσει (47-49 στο 30΄). Αν και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να πιστεύουν στο «διπλό», προηγήθηκαν στο 34΄με 56-51 και τότε ήρθε η ανάκαμψη για την ομάδα της Ρόδου που γύρισε το ματς.

Οι Χάτον - Ντέντι έδωσαν το προβάδισμα και ο Καλαμπόκης με δύο συνεχόμενα καλάθια, έκαμψε οριστικά την αντίσταση του Ηλυσιακού (64-56), που περίμενε τα περισσότερα από τον Στόγκλιν. ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Β. Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8 (1), Χάτεν 10, Καλαϊτζής 5, Καλαμπόκης 15 (1), Ντέντι 21, Νάτζφεϊ 6, Λάνγκφορντ 6, Οσμπι

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γ. Ζευγώλης): Καυκής 4, Αράπης, Αναγκόνιε 12, Αποστολίδης 11(1). Χατζής 3 (1), Αντωνάκης 2, Παραγυιός, Μόρισον 3, Στόγκλιν 21 (2), Κρίπι, Γκάρισον 7 (1)