Σαρωτικός ΠΑΟ και ανάταση ψυχολογίας

aek pao 4 kalathis

Ο τέταρτος αγώνες των πλέι οφ, εξελίχθηκε σε περίπατο για τον Παναθηναϊκό (105-67), που δεν άφησε στην τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ την παραμικρή σκέψη για ισοφάριση της σειράς και λύση των λογαριασμών σε πέμπτη συνάντηση.

Οι «πράσινοι» θέλησαν να καθαρίσουν νωρίτερα την υπόθεση της πρόκρισης, ώστε να έχουν περισσότερες μέρες για να ασχοληθούν και να προετοιμαστούν για τους τελικούς με τον Ολυμπιακό (παίζει την Πέμπτη το  τρίτο ματς με τον Άρη στο ΣΕΦ).

Η καλή εμφάνιση του Παναθηναϊκού έχει μεγαλύτερη αξία, γιατί του ανεβάζει την ψυχολογία.

Και η σειρά με την ΑΕΚ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη, που με εξαίρεση τον δεύτερο αγώνα, στα άλλα τρία, ήταν ο γνωστός Καλάθης, με το μεστό παιχνίδι του σε όλους τους τομείς, Τελείωσε τον αγώνα, με 17 πόντους, εκ των οποίων τους 15 πέτυχε στο  α΄ ημίχρονο και για μία ασίστ δεν έκανε «νταμπλ νταμπλ».

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-1 και η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο της καλάθι δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωσή του. Οι «πράσινοι» είχαν ενέργεια, διάθεση και με την πιεστική άμυνα και την υπεροχή στα ριμπάουντ, έκλεισαν το ημίχρονο με 49-29. Η απόδοσή τους κυμάνθηκε στα υψηλά επίπεδα και στο β΄ ημίχρονο, παρά την κάποια βελτίωση της ΑΕΚ, με όλους τους παίκτες του Πασκουάλ να προσπαθούν να δείξουν τον καλύτερο εαυτό τους.Οι αριθμοί άλλωστε μιλούν από μόνοι τους. Με 61% στα δίποντα (27/44) και 56% στα τρίποντα (13/23), με 41 ριμπάουντ (25-16) και 26 ασίστ, ήταν λογικό η διαφορά να πάρει τέτοιες διαστάσεις. Η ΑΕΚ που βασίζεται στο τρίποντο είχε 2/15.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 29-49, 47-73, 67-105

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 16 (2), Λαρεντζάκης 4, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 14, ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 5, Χαριτόπουλος, Ντίξον 8, Σάκοτα 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μπουρούσης 15 (1),  Καλάθης 17 (2, Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 14, Μποχωρίδης, Παππάς 5 (1), Γκιστ 8, Λούντζης 5 (1), Γκάμπριελ 8 (2)