Με σούπερ Παπανικολάου το 2-0

aris olympiakos 2Ανήμερα του θριάμβου του 2012 στην Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός έδωσε τον τελευταίο του αγώνα εντός συνόρων και πλέον σκέφτεται τον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή στην Πόλη.

Με σεληνιασμένο τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος διανύσει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τον 2-0 (84-77) και θέλουν άλλη μία νίκη (αμέσως μετά την επιστροφή από την Κωνσταντινούπολη), για να  προκριθούν στον τελικό των ελληνικών πλέι οφ.Ο αγώνας της Θεσσαλονίκης, ήταν ό, τι έπρεπε για τον Ολυμπιακό πριν από την αναχώρησή του για την Τουρκία, μιας και ο Άρης (παρά τις απουσίες Καββαδά, Τζάκοσον), ήταν πιο ανταγωνιστικός απ΄ ότι στο ΣΕΦ.

Η παραγωγικότητα από την περιφέρεια κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα για τους πρωταθλητές, που τελείωσαν τον αγώνα με 16/34 τρίποντα (8/17 στο α΄ ημίχρονο) και παρότι οι Μάντζαρης – Αγραβάνης είχαν συνολικά 2/11.Ο Παπανικολάου ήταν ασταμάτητος (5/6 τρίποντα) και είχε το εντυπωσιακό buzzer-beater στο τέλος της πρώτης περιόδου από το κέντρο του γηπέδου.

Η αντίδραση του Άρη στο β΄ δεκάλεπτο είχε σαν αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο σε απόσταση δύο πόντων (41-43) και να προηγηθεί με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου με 44-43. Ο Ολυμπιακός με ένα 12-0 διαμόρφωσε το σκορ σε 44-55 και έφτασε τη διαφορά με διαδοχικά τρίποντα Αγραβάνη, Σπανούλη Ουότερς, στο +16 (62-78).Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αποσπάσουν τις καλές εντυπώσεις, μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τους τρόπους για να λύσει τα τεστ που του έθετε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 41-43, 55-67, 77-84

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Κάμινγκς 16, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 9, Ντραγκίσεβιτς 14 (4), Σκοτ 11 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8 (1), Ζάρας 10 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γουότερς 9 (3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 23 (5), Σπανούλης 19 (3 τρ., 8 ασίστ), Γκριν 3 (1), Μπιρτς 11(14 ριμπάουντ), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 4 (1).