Πρόκριση και Μιλόσεβιτς, διπλή χαρά για την ΑΕΚ

aek mauroeidhs

Ένα δεκάλεπτο – το τρίτο- ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και με τη δεύτερη νίκη της επί του Ρεθύμνου (81-70) να ετοιμάζεται για την ημιτελική φάση των πλέι οφ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (την Πέμπτη 11/5 και την Κυριακή 14/11, οι δύο πρώτοι αγώνες).

Το πρώτο ημίχρονο θύμισε την άσχημη παράδοση  που είχε η ΑΕΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» και το Ρέθυμνο έδειχνε ικανό να διατηρήσει τα θετικά αποτελέσματα στην έδρα του και να ισοφαρίσει τη σειρά. Όμως η υψηλή παραγωγικότητά του στο διάστημα αυτό και η διαφορά που πήρε (50-40), δεν είχε συνέχεια, αφού η ΑΕΚ αποφάσισε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και το καλάθι να γίνει δύσκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους. Έξι πόντους πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο και το επιμέρους 24-6, ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια.

Ακόμη κι όταν στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο μείωσε στους πέντε πόντους (70-75), δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη και του Ούκιτς, εξαφάνισαν κάθε ανησυχία για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, που είδε με χαρά εξαιρετική επανεμφάνιση του Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 11(1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Λέμον 14(1), Ραζής, Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1), Καμπερίδης 12 (2), Λαγουδάκης, Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 18 (2), Μιλόσεβιτς 13 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 5, ΜακΓκραθ 3, Ελονού 2, Βασιλειάδης 8(1), Σκουλίδας, Σάκοτα 12 (2).