Εγκαινίασε το νέο δρόμο με άνετη νίκη

Promitheas OlympiacosΑν εξαιρεθεί ένα μουδιασμένο α΄ ημίχρονο, στο ο οποίο ο Προμηθέας φάνηκε ανταγωνιστικός, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες για να επιτύχει την 24η νίκη του στο πρωτάθλημα (72-53).

Με πολλές ο αλλαγές στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά ο Προμηθέας δεν τους επέτρεπαν να αποσπαστούν στο σκορ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 15΄ προηγήθηκαν με 23-19, αλλά ο Ολυμπιακός ανησύχησε πιο πολύ από τον τραυματισμό του Μπιρτς σε μία ανύποπτη φάση. Τελικά διαπιστώθηκε ότι ο Καναδός υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο β΄ ημίχρονο βελτίωσε την άμυνά του και ανέβασε στροφές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αρχίσει να αυξάνει τη διαφορά, προσφέροντας και θέαμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Β. Αγγέλου): Γκίκας 4, Φαγιέ 9 (1), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 13 (2), Μουρ 4, Παπαντωνίου 9 (1), Τζάκσεν, Γερομίχαλος 4,Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 14 (2), Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 8, Μπιρτς 3, Γιάνγκ 7, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 4, Αθηναίου.