Ξεμούδιασμα για Ολυμπιακό

olympiakos rethymno

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε για τον Ολυμπιακό ο αγώνας του με το Ρέθυμνο στο ΣΕΦ και η 10 νίκη στο πρωτάθλημα της Α1, ήρθε με πολύ εύκολο τρόπο (83-58). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον Βαγγέλη Μάντζαρη, να δώσει χρόνο στους νεαρούς Τολιόπουλο, Αγραβάνη και ουσιαστικά το ματς να κριθεί από νωρίς. Ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε το δρόμο και ήδη στο α΄ δεκάλεπτο το 31-18, δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης για τους Κρητικούς.

Μάλιστα ο προπονητής του Ολυμπιακού αφιέρωσε τη νίκη στον Ντάνιελ Χάκετ, που ήταν τόσο άτυχος με τον τραυματισμό του στον αγώνα εναντίον της Ούνιξ και θα τον αναγκάσει να απουσιάσει για δύο μήνες.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης των «ερυθρολεύκων» και μαζί με τους Αθηναίου, Γκριν, έπαιξαν από 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-36, 83-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Αθηναίου 8, Γκριν 9, Μπιρτς 8, Γιανγκ 9, Τολιόπουλος 5, Παπαπέτρου 13, Αγραβάνης, Λοτζέσκι 3.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 8, Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Γιαννόπουλος 16, Κραβιτς 4, Κόττας, Ραζής, Άρνολντ 11, Καμπερίδης 3, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 3, Έντουαρντς 2.