Εύκολη επικράτηση με συντήρηση

Olympiacos apollonas
Με τους Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αθηναίου, Λοτζέσκι, μόνο, να ξεπερνούν τα 20 λεπτά συμμετοχής, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα στο ΣΕΦ τον Απόλλωνα Πάτρας (83-55) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προσπάθησε να διατηρήσει τη φρεσκάδα στην ομάδα ενόψει Μπαρτσελόνα την Τετάρτη και Παναθηναϊκού την Παρασκευή.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν διάθεση, αφοσίωση στην άμυνα και άφησαν ικανοποιημένο τον προπονητή τους που ανησύχησε μόνο με τον τραυματισμό του Αγραβάνη στον ελάχιστο χρόνο που έμεινε στο παρκέ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Γιάννης Αθηναίου (ελλείψει και του Γκριν), άρπαξαν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και έδειξαν ετοιμοπόλεμοι.Τη διαφορά των 18 πόντων στο ημίχρονο, ο Απόλλων κατάφερε να τη μειώσει στους 12 (52-40), αλλά οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την καλή τους άμυνα δέχτηκαν μόνο δέκα πόντους, γεγονός που τους έδωσε ρυθμό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 49-31, 66-45, 83-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 5, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 9, Λοτζέσκι 12, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 13, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 2, Παπανικολάου 12, Χάκετ 4, Αθηναίου 13.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Μέξας): Κόμπινς 7, Χίκεϊ, Σλαφτσάκης 5, Τσιάρας 14, Καλινόσκι 7, Νιφόρας, Ράσελ 12, Μαστογιανόπουλος, Μπάβτσιτς 3, Κουζέλογλου 7, Μπαζίνας.