Έγινε 300Αρης

Ένα δεκάλεπτο πολύ καλής απόδοσης, έφτανε για να χαρίσει στον Άρη την εντός έδρας επικράτηση επί του Κολοσσού με σκορ 75-52. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των κίτρινων και 300η από τη σύσταση της Α1. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκλεισε πετυχημένα τον πρώτο γύρο, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σπύρος Μούρτος ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, σημειώνοντας τους επτά από τους οκτώ πρώτους πόντους του Άρη, που προηγήθηκε με 8-3 (5') και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι στο 6', όμως κατάφεραν να πάρουν επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώσουν επιθέσεις, τις οποίες αξιοποίησαν  και προηγήθηκε με 10-14 (9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι βρήκαν λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75 και μπόρεσαν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά (26-21 στο 17' και 30-24 στο 19'), όμως ο Κολοσσός με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ  έμεινε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 30-29 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ότι καλύτερο παρουσίασε φέτος ο Άρης. Με επιμέρους σκορ 25-7 και 5/9 τρίποντα οι κίτρινοι «σκόρπισαν» τον Κολοσσό. Στο 25' το σκορ ήταν 35-31, όμως ακολούθησε ένα σερί 20-2 για να διαμορφωθεί το 55-35 (29') και να κλείσει η περίοδος στο 55-36. Σ΄ αυτό το διάστημα ο Άρης με τους Μούρτο και Βεζένκοφ έκλεισε κάθε διάδρομο στην άμυνα, και με τα τρίποντα των Πάσαλιτς, Χαντ και Βεργίνη καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 30-29, 55-36, 72-52.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 14 (4), Χαντ 8 (2), Πελεκάνος 13 (, Βεζένκοφ 3 (1), Τσιάρας 1, Ασημακόπουλος 8 (2), Χαρίσης 6 (12ρ.), Μποχωρίδης Ν. 3 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 11 (1), Βεργίνης 8 (2), Τσακαλέρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλλής 6 (1), Κουμπούρας 3 (1), Χάτεν 4, Καλαϊτζής 6 (1), Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσαμάς 2, Νάντζφεϊ 8 (1), Λάνγκφορντ 15 (9ρ.).