Ξέσπασμα στο τέλος για τον Άρη και 1-0

195529

Ο Άρης, αν και τα βρήκε...σκούρα για 34 λεπτά, εν τέλει κατάφερε να επιβληθεί με 78-60 της Κηφισιάς στο «Nick Galis Hall» και να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της A1.

Η Κηφισιά έβαλε...δύσκολα στον Άρη για 34 λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι...ξέσπασαν στη συνέχεια, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 78-60 και πλέον βρίσκονται ένα βήμα μακριά από τα ημιτελικά της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουέιτερς, που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας και 5 ασίστ, ενώ τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΜακΝιλ, ο οποίος έβαλε 15 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ, και μοίρασε 7 ασίστ. Για τον Άρη ακολούθησαν οι Ουάιτ (13π. 8 ριμπ.) και Σίμτσακ (10π.).

Από πλευράς ηττημένων, εκείνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Χόγκ και Κασελάκης, που μέτρησαν 14 πόντους έκαστος, με τους Γλυνιαδάκη και Γκίκα να προσθέτουν από 10 πόντους. Κάκιστος ήταν ο Ελ-Αμίν, για την Κηφισιά, ο οποίος τα...έσπασε, ολοκληρώνοντας το ματς με 0-12 σούτ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς έδειχνε να είναι ισορροπημένο (11-7) στο 7', με την ομάδα του Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Παρ΄όλα αυτά στα τελευταία λεπτά της περιόδου, η Κηφισιά...ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους 2-13, ολοκλήρωσε τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης προηγούμενη με 13-20. Ακολούθως, στη δεύτερη περίοδο ο Άρης επέστρεψε, φέρνοντας το ματς στον πόντο, ενώ στα μισά της περιόδου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (25-24). Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς διαμόρφωσαν το 33-28 στο 18' με τρίποντο του Ζάρα, με την Κηφισιά να απαντάει άμεσα, μετατρέποντας το 33-28, σε 33-35 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (43-43) στο 25', όταν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, με ένα σερί 7-0, έκανε το 50-43 στο 27'. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, ενώ από την πλευρά της η Κηφισιά, έριξε τη διαφορά στους τέσσερις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν...γκάζι και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, ανέβασαν τη διαφορά-για πρώτη φορά στο ματς-σε διψήφιο αριθμό πόντων (64-53) στο 36'. Ο Άρης συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο φινάλε της περιόδου, φτάνοντας στην επικράτηση με το εμφατικό 78-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 13 (1), Ουέιτερς 18 (4-5 τρίπ.), Χάγκινς 2, Μούρτος 3 (1), ΜακΝιλ 15 (3-6 τρίπ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Δήμας 3 (1), Ζάρας 3 (1), Κοέν 6, Σίμτσακ 10, Πελεκάνος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεωδόρου): Στίγκερς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 14 (2), Χόγκ 14, Γλυνιαδάκης 10, Γκίκας 10 (3), Χρυσικόπουλος 2, Σμίθ 6, Ελ-Αμίν.