Ρεκόρ και αποθέωση για τον Άρη!

αρησ πανηγυρικο

Αν και βαθμολογικά αδιάφορος, ο Αρης νίκησε εύκολα (με 83-68) τον Κολοσσό στο «Nick Galis Hall», κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσε με ρεκόρ 20-6, ισοφαρίζοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση του στη μετά Γκάλη εποχή (σ.σ. το 1992-93 με Ρόι Τάρπλεϊ).

Ετσι στην πρώτη φάση των πλέι οφ, ο «αυτοκράτορας» θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά, έχοντας φυσικά το πλεονέκτημα έδρας. Αντιθέτως ο Κολοσσός ως 7ος, θα «πέσει» πάνω στον 2ο Παναθηναϊκό.

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, βγάζοντας ενέργεια, όντας εύστοχος, και έχοντας ωραίες συνεργασίες. Οι κίτρινοι σημείωσαν 28 πόντους στο α' δεκάλεπτο, δέχθηκαν μόλις 10 στο δεύτερο κι έτσι κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με αυτό το +14 (45-31).

Ωστόσο οι παίκτες του Πρίφτη μπήκαν πολύ χαλαροί στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν ένα 10-0 (45-41) μέσα σε 3,5 λεπτά, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να ξαναμπεί στο ματς. Οχι για πολύ όμως. Ο Οκάρι Γουάιτ με 5 σερί πόντους «ξεκόλλησε» την ομάδα του που στη συνέχεια επέβαλε εκ νέου την κυριαρχία της.

Με επιθετική πολυφωνία κι ενέργεια στην άμυνα, ο Αρης εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (77-57), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς και ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν εκεί. Ευχάριστη έκπληξη η χρησιμοποίηση του Τάσου Δήμα και του νεαρού Δημήτρη Φλιώνη που δεν αγωνίζονται πολύ. Δεν αγωνίστηκε ο Μακ Νιλ λόγω τραυματισμού.

Να σημειωθεί οτι στο Παλέ βρέθηκαν τουλάχιστον 4.000 οπαδοί που αποθέωσαν τον Πρίφτη και τους παίκτες του για την εξαιρετική τους φετινή πορεία.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Γουάιτ 8 (5ρ., 3ασ.), Γουότερς 11 (2ασ.), Χάγκινς 13 (4ρ.), Μούρτος 11 (4ασ.), Ξανθόπουλος 3 (2ασ.), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3 (5ρ., 3ασ.), Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2/3τρ.), Κοέν 13 (3/6β., 2/3δπ., 2/3τρ., 4ρ., 2κοψ.), Σίμτσακ 7 (2ρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12 (1), Μακ Γκι 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Λιούις 8 (1).