Ο Άρης "καπάρωσε" την τρίτη θέση

aris apollonn

Υπό του βλέμμα του Παναγιώτη Γιαννάκη, ο οποίος βρίσκεται στην Πάτρα για να τιμηθεί αύριο μαζί με τον Κώστα Πετρόπουλο, ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα με 73-65 και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ, "κλείδωσε" την τρίτη θέση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ΜακΝιλ με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ακολούθησαν Χάγκινς με 14 και Γουότερς με 12 πόντους. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Γούτς με 13, ενώ από 11 πρόσθεσαν και οι Μέιερ, Βεργίνης και Λαμπρόπουλος

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν αρκετά επιθετικές, οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-12) στα μέσα του δεκαλέπτου, με τρίποντο του Σάντλερ. Ακολούθως ο Άρης ανέβασε στροφές και με σερί 11-0 έφερε το ματς...τούμπα (16-23) με τη λήξη της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί, με ένα σερί 7-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 23-23, για να φτάσουμε στο 28-28 στο 18'. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δικό τους σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 35-28, με πρωταγωνιστή τον Κόεν.

Στο δέυτερο μέρος, ο Άρης διατήρησε το προβάδισμά του (43-40 στο 25'), ενώ στη συνέχεια κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +11 (40-51), έπειτα από σερί 8-0. Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας αντέδρασε, μειώνοντας τη διαφορά στους εφτά πόντους (44-51), με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και με καλό μπάσκετ, ανέβασαν εκ νέοου τη διαφορά σε δυψήφιο αριθμό πόντων (+19, 51-61), παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 65-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Βεργίνης 11, Πάλμπλαντ, Μέιερ 11, Σάντλερ 11, Γούντς 13, Αργυρόπουλος 5, Τζαγουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 11.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 3, Γουότερς 12, Χάγκινς 14, Μούρτος 7, ΜακΝιλ 17, Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 4, Ζάρας 2, Κόεν 8, Σίμτσακ