"Βυθίστηκε" η Καβάλα

1430358

Άνετη επικράτη του Κολοσσού επί της Καβάλας στο Βενετόκλειο με 98-79, με την ήττα αυτή να φέρνει πιο κοντά την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου στην Α2 κατηγορία. Από την άλλη οι Ροδίτες "ποντάρουν" στην 5η θέση, την οποία θα κατακτήσουν αν θέσουν νοκ - άουτ τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και μέχρι το 5ο λεπτό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά (8-6) όμως με ένα τρίποντο του Ρέλεφορντ ο Κολλοσός πήρε αέρα 5 πόντων και έχτισε τη διαφορά του από το σημείο αυτό και έπειτα. Η Καβάλα απλώς... παρακολουθούσε το ματς καθώς δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε πόντο και έβλεπε τη διαφορά να διευρύνετε (18-6). Το δεκάλεπτο έληξε με 22-13.

Την καλή εμφάνιση συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, ο οποίος έφτασε μέχρι και στο +15 (31-16). Το υπόλοιπο δεκάλεπτο δεν έκρυβε εκπλήξεις για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη καθώς έληξε με 46-29.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Ροδίτες να μην σταματάνε να σκοράρουν. Μάλιστα στο 6' της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στο +30 (61-31), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 70-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια ανατροπή και έτσι το ματς έληξε με 98-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 46-29, 70-44, 98-79.