Της πήρε την μπουκιά από το στόμα

aris panhgyriki

Το λάθος του Ελ Αμιν στα 17΄΄ πριν από τη λήξη, αποδείχθηκε ολέθριο για την Κηφισιά και το αξιοποίησε με τον ιδανικότερο τρόπο ο Άρης, ο οποίος έφυγε από τα Βόρεια Προάστια με νίκη (67-65) και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Το παιχνίδι φαινόταν χαμένο για τους «κίτρινους», αλλά το «ποτέ μη λες ποτέ» ισχύει για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Με την τροπή που είχε ο αγώνας στα τελευταία λεπτά, δικαιολογημένα η Κηφισιά να νιώθει αδικημένη, αφού είχε το πάνω χέρι 1΄04΄΄ πριν από τη λήξη.

Ο Ελ Αμίν «έγραψε» το 65-59 και ο Χάγκινς στα 48΄΄ μείωσε σε 65-61, για να ακολουθήσει άστοχο σουτ για τρίποντο του Γκίκα. Ο Γουότερς στα 17΄΄ πέτυχε τρίποντο (65-64) και στην επαναφορά ο Ελ Αμιν έκανε το λάθος. Ο Μούρτος έδωσε το προβάδισμα στα 8΄΄(65-66) και στην τελευταία επίθεση η Κηφισιά έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, προσπαθώντας να αξιοποιήσει τον Χογκ κάτω από το καλάθι. Ο τελευταίος «κόπηκε», οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ και ο Σταμάτης που έκανε αμέσως το φάουλ, έδωσε την ευκαιρία να πετύχει μία βολή ο Γουότερς. Κοντολογίς, ο καλύτερος παίκτης της Κηφισιάς αποδείχτηκε και ο μοιραίος. Ο Ελ Αμιν ήταν αυτός που οδηγούσε εκ του ασφαλούς την Κηφισιά και αυτός που συνέβαλε να επαναφέρει την ομάδα του σε σωστή τροχιά, όταν ο Άρης ανέτρεψε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Κηφισιά ήταν καλύτερη στο α΄ ημίχρονο. Κατάφερε να αποσυγχρονίσει τον Άρη με την καλή της άμυνα και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα.Οι «κίτρινοι» παρότι είχε «φορτωμένο» με τρία φάουλ τον Χίγκινς, κατάφερε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Με ένα 9-0, προηγήθηκε με 35-32 και η παραγωγικότητα του Άρη διευρύνθηκε με ένα 14-2 (34-40) και αυτή η επιθετική αφύπνιση του έδωσε το δικαίωμα να ελέγχει το παιχνίδι. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επανήλθε και ο αγώνας πήρε αμφίρροπη τροπή και με το συγκλονιστικό φινάλε.Η μεγάλη αστοχία και από τις δύο πλευρές ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι είχαν 1/17 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 6/22.

Αν δεν ήταν οι βολές, το σκορ θα ήταν ακόμη πιο χαμηλό. Συγκεκριμένα, από τους 65 πόντους της Κηφισιάς, οι 22 σημειώθηκαν από βολές (22/33), ενώ ο Άρης είχε 15/25.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Η. Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 6, Σταμάτης 4, Κασελάκης 9, Χογκ 8, Γλυνιαδάκης 2, Μάρσαλ 2, Γκίκας 5, Πόποβιτς, Ελ Αμίν 25 (1).

ΑΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Γουάιτ 5 (1), Γουότερς 17 (2), Χάγκινς 8, Μούρτος 11 (1), ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος, Πελεκάνος. Τσουπκοβιτς 6, Ζάρας 8 (1), Κοέν 2, Σίμτσακ 4.