«Διπλό» με ανατροπή στην Αμαλιάδα ο Κολοσσός

kolossosssΈχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός επιβλήθηκε 71-68 του Κόροιβου στην Αμαλιάδα και παρέμεινε σε τροχιά πλεί-οφ στην 7η θέση με ρεκόρ 10-12. Αντίθετα ο Κόροιβος, έμεινε πίσω στην 11η θέση με ρεκόρ 7-15.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρέλεφορντ, ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση, σημειώνοντας 35 πόντους (8-11 σούτ 2-5 δίποντα, 13-14 βολές), ενώ μέτρησε επιπλέον 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Δεύτερος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Σαλούστρος με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Βασιλόπουλος με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Τσάπιν με 17.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες βρίσκονταν μαζί στο σκορ (10-10) στο 7', με τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά να εκμεταλεύονται την αστοχία του Κολοσσού και με ένα επιμέρους 11-2, ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (21-12). Η δεύτερη περίοδος ανήκε ξανά στην ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, η οποία κατάφερε να εκτοξέυσει τη διαφορά στο +15 (40-25) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ρέλεφορντ, κατάφεραν να μειώσει τη διαφορά στους πέντε πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-44). Στην τελευταία περίοδο οι Ροδίτες βελτιώθηκαν αισθητά και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 40-25 στο 55-62 στο 37'. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε...φωτιά με τους γηπεδούχους να κάνουν σρί 7-0 και να φέρνουν το σκορ στα ίσα. Ο Κολοσσός στη συνέχεια, έδειξε χαρακτήρα και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Ρέλεφορντ, πήρε τη νίκη με 68-7

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18, Καπίν 17, Χάρις 4, Κόβατς, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 12, Τρότερ 13, Γεωργάκης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λίντεν, Ρέλεφορντ 35, Άχονεν, Σαλούστρος 10, ΜακΓκί 8, Μπίλις, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλής 3, Λιούις 8.