Άνετα ο ΠΑΟΚ

paok

Με την επιστροφή των Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη άλλαξε το πρόσωπο του ΠΑΟΚ και η νίκη με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας ήρθε με εύκολο τρόπο. Επίσης, η νίκη αυτή εξασφάλισε στον ΠΑΟΚ τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Α1.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 για τους θεσσαλονικείς, με το οποίο έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μην σταματάει και με 2 εύστοχες βολές του Κακαρούδη διαμόρφωσε το 22-14, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Έπειτα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και προσπάθησε ο Απόλλωνας, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (29-19) με τρίποντο του Κακαρούδη. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το υπόλοιπο του δευτέρου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε με 42-32.

Μετά την ανάπαυλα ήρθε και η απάντηση του Απόλλωνα όπου με 2/2 βολές του Μέιερ μάζεψε τη διαφορά στο -5 (46-40). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς ο ΠΑΟΚ μετά το "σοκ" συνήλθε και πήρε διαφορά 15 πόντων (62-47), όπως και έληξε η τρίτη περίοδος.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ούτε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, αφού πέρα από ένα μικρό ξέσπασμα του Απόλλωνα που έφτασε στο -10 (67-57), κατάφερε να κάνει το 80-67, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-32, 62-47, 80-67