Άνετη νίκη για τον Κολοσσό, που «βλέπει» πλέι - οφ

kolossos

Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη στη Ρόδο, απέναντι στα Τρίκαλα με 79-69 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 9-12, παραμένοντας σε τροχιά πλέι οφ. Αντίθετα τα Τρίκαλα οδηγήθηκαν στο 7-14, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία.

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Ρέλεφορντ, Λιούις και Γεωργαλλής, που σημείωσαν από 14 πόντους, με τον πρώτο να έχει 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σόκο, ο οποίος σημείωσε 25 πόντοους, έχοντας και 12 ριμπάουντ.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Κολοσσού μπήκε δυναμικά, είχε τον έλεγχο στο ματς, ανεβάζοντας το σκορ στο 13-7 ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ακολούθως, διατήρησαν το προβάδισμα τους, τα Τρίκαλα μείωσαν, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, με τον Κολοσσό στο +3 (22-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το σκορ στον πόντο και τους γηπεδούχους στο +1 (27-26) στο 15'. Στα επόμενα λεπτά, ο Κολοσσός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 34-26 (17') με ένα σερί 7-0, για να έρθει η απάντηση από την ομάδα των Τρικάλων, η οποία με ένα δικό της σερί 8-0, έφτασε στην ισοφάριση του σκόρ (34-34) 19'. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα τρίποντο του Ρέλεφορντ, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Κολοσσό, που οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 37-34.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκόρ 20-6, διαμόρφωσαν το 57-40 (στο 26'). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 11 (60-49) με ένα επιμέρους σκορ 9-3, με το τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάεθεια τους να επιστρέψουν, μείωνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (65-56) στο 35', χωρίς να επηρεάσουν παρ'όλα αυτά τους γηπεδούχους, οι οποίοι, με άνεση έφτασαν στη νίκη και το τελικό 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λίντεν 8, Ρέλεφορντ 14, Σαλούστρος 6, ΜακΓκι 9, Λιούις 14, Γεωργαλλής 14 (4-7 τρίπ.), Αχόνεν 9 (3-5 τρίπ.), Ντέιβις 2. Μπίλις 3.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Σόκο 25, Τζόουνς 9, Καλλές 2, Ρόμπινσον 10, Καντούγκαν 3, Βίγιαλμσον, Τσιάρας 5, Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης.