Με γεύση... φράουλα

mantzaris trikala

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα και με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι να δίνει ρεσιτάλ έξω από τη γραμμή του τριπόντου στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ με 84-52.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ιδιαίτερο κέφι ξεκινώντας το παιχνίδι, έκανε ωστόσο δύο πράγματα που του επέτρεψαν να ξεφύγει από νωρίς. Προστάτευσε καλά τη ρακέτα του αφήνοντας τους παίκτες των Τρικάλων να... τα σπάνε από την περιφέρεια και στην επίθεση πέρασε την μπάλα μέσα στο καλάθι είτε στον Μιλουτίνοφ είτε στον Πρίντεζη, που έκαναν τη δουλειά. Ο ρυθμός όμως δεν ήταν υψηλός, ο Ολυμπιακός δεν έτρεχε κι έτσι το ότι πήρε μια διαφορά 19 πόντων στο 11' (27-8) οφειλόταν κυρίως στην τραγική αστοχία των Τρικάλων. Κάποιες καλές προσπάθειες του Στρόμπερι κι ένα τρίποντο του Παπανικολάου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο ΣΕΦ καταχειροκροτούμενος από τους λιγοστούς φίλους του Ολυμπιακού, που βρέθηκαν εκεί, βοήθησαν επίσης.

Μετά το 14' ο Ολυμπιακός έγινε... χειρότερος, αφού ήταν εμφανής η έλλειψη διάθεσης από τους παίκτες του. Δεν μπορούσε να τρέξει ούτε να βάλει σωστά την μπάλα στο καλάθι, τα σουτ από την περιφέρεια ήταν άστοχα κι έτσι τα Τρίκαλα, που προσπαθούσαν να κλείσουν την ψαλίδα με τους Αμερικανούς τους και τον Βαρυτιμιάδη, ο οποίος έδωσε μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, κατάφεραν δειλά δειλά να πλησιάσουν λίγο. Στο 19' μείωσαν 34-23, αλλά αμέσως μετά ο Στρόμπερι με ένα τρίποντο κι ένα κλέψιμο και ασίστ στον Χάντερ ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 16 πόντους. Το 39-23 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Ντι Τζέι Στρόμπερι πήρε το όπλο του και άρχισε να "πυροβολεί" κατά ριπάς έξω από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει γρήγορα πάνω από τους 20 πόντους (47-35) και να παραμείνει εκεί μέχρι το 27' όταν ο Κάντουγκαν με τρίποντο μείωσε 55-37. Ο Ολυμπιακός πάντως συνέχιζε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα προστατεύοντας καλά το καλάθι του και δίχως να παίζει τίποτα ιδιαίτερο στην επίθεση. Με εξαίρεση φυσικά τον αφηνιασμένο Στρόμπερι, ο οποίος πήγε μόνος του τη διαφορά στους 25 (2-37) μέσα σε ενάμισι λεπτό.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδου η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους κι εκεί έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει καλή άμυνα, ο Μιλουτίνοφ βρήκε ξανά χώρο δράσης στο αντίπαλο καλάθι, ενώ και οι παίκτες των Τρικάλων εξακολουθούσαν να πετούν... τούβλα στο αντίπαλο καλάθι ακόμα και από τη γραμμή των βολών (4/15!). Το τελικό 84-52 ήρθε για τον Ολυμπιακό απολύτως φυσιολογικά και χωρίς πολύ κόπο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 9(1), Στρόμπερι 21(5), Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Οντομ-Τζόνσον 3(1), Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7(1), Αγραβάνης 5(1), Χάκετ 5, Παπανικολάου 8(1), Αθηναίου.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 10, Βίλχιαμσον 5(1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15(1), Κάντουγκαν 7(1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5(1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.