Παλικαρίσια νίκη της Κηφισιάς

γκικασ καβαλα

Η Κηφισιά μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα και μέσα σε ένα δίλεπτο να «καθαρίσει» την Καβάλα με... συνοπτικές διαδικασίες (83-79) στο Ζηρίνειο των βορείων προαστίων.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου «κυνηγούσε» το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αφού η Καβάλα ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό έχοντας πάρει και διαφορά 10 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (48-38). Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να την διατηρήσει... Τουλάχιστον όχι σε επίπεδα ασφαλειας.

Η Κηφισιά έβρισε τρόπους να «ροκανίσει» τον δείκτη του σκορ, κάνοντας την αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο. Για την ακρίβεια στα τελευταία τρία λεπτά, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους μόνο σε ένα καλάθι εντός πεδιάς.

Συγκεκριμένα είχαν το προβάδισμα με 77-74 στο 37', αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι έγειρε ολοκληρωτικά στη μεριά της Κηφισιάς. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καλίντ Ελ Αμίν σημείωσε τρία πανομοιότυπα καλάθια και με ένα επιμέρους 9-2 να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12 (1), Κασελάκης 16 (1), Χογκ 12, Ελ Αμιν 16, Γλυνιαδάκης 8, Μάρσαλ, Γκίκας 7 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης 8 (2), Σμιθ 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 10 (2), Ουίλιαμς 6, Μακ Κι 13 (3), Γκέλιος 5 (1), Κρόμα 16 (1), Σταμπούλης 6, Κοστόβ 17, Γιαννακίδης 6 (2), Δεμερτζής.