Ο Τέρνερ λύτρωσε τον Απόλλωνα

Ο Νίκος Παπανικολάου θα μπορούσε να αναδειχθεί σε ήρωα της βραδιάς, αλλά του άρπαξε τον τίτλο ο Λάρι Τέρνερ, που χάρισε και την εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα Πάτρας 69-68)
Το ντέρμπι των «νεοφώτιστων» στο Περιστέρι, ήταν πραγματικά …ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Για την ακρίβεια, στην τελευταία φάση. Το λέι απ του Παπανικολάου θα χάριζε τη νίκη στον Πανελευσινιακό, αλλά ο Τέρνερ είπε «όχι» και το 68-69 (34-31 το ημίχρονο),  παρέμεινε.
Η ομάδα του Γιώργοιυ Σκαραφίγκα που ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να χαλιναγωγήσει τον ενθουσιασμό της, όταν βρέθηκε μπροστά με 45-36 στο 25΄. Και όταν ο Απόλλωνας άρχισε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ψαλιδίζει τη διαφορά, μετέφερε στον αντίπαλό του άγχος και νευρικότητα.

Ωστόσο, 22΄΄ πριν από το τέλος, ο Λιακόπουλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ελευσίνα (68-67) και χάιδευε τη νίκη, καθώς ακολούθησε άστοχο σουτ του Αργυρόπουλου. Ο Πέτροβιτς όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο ΜακΚόλουμ κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε στις δύο βολές (68-69), για να ακολουθήσει η τελευταία άστοχη επίθεση με τον Παπανικολάου, που «τρύπωσε» στη ρακέτα του Απόλλωνα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 34-31, 52-47, 68-69

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2 , Νίκου 5 (1/1τρίπ., 9ρ.), Παπανικολόπουλος 14 (1), Παπανικολάου 11 (6ρ.), Δημάκος 2, Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 13 , Δεληγιάννης 11 , Καμπ, Τσιάκος 6 , Μαντζιώρης.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ  9 , Αργυρόπουλος 12 , Γκραντ 13 (2), Λιανός 5 (7ρ.), Πέτροβιτς 12 (2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 6 , Ζαφίρης, Τέρνερ 6 (10ρ.), Κρόλο 6