Βύθισε τον Αρκαδικό το Ρέθυμνο

arkadikos rethymno

Το Ρέθυμνο κατάφερε να κερδίσει το ντέρμπι παραμονής και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα επί του Αρκαδικού, καθώς κάλυψε και την διαφορά που είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα ( 5 πόντους).

Μόνο για ένα ημίχρονο, άντεξε ο Αρκαδικός απέναντι στο Ρέθυμνο, καθώς ήταν κοντά το σκορ στο πρώτο μέρος, αφού το ημίχρονο έκλεισε με (44-36). Στο δεύτερο μέρος το Ρέθυμνο βρήκε πόντους, μέσα από την άμυνα του, καθώς έκλεισαν καλά τους παίχτες του Αρκαδικού και πήραν μια διαφορά και διατήρησαν μέχρι τέλους παίρνοντας την νίκη με (89-76)

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Χάροου με 21 πόντους, 3 τελικές πάσες αλλά και 3 ριμπάουντ. Μαζί του ήταν και ο Ντελινινκάιτης με 23 πόντους και 3 τελικές πάσες. Για τον Αρκαδικό, ο Τζόουνς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτς 23 (4), Σχίζας 7 (1), Μάντεεν, Σάφτενααρ 7, Γιαννόπουλος 6 (2), Τσακαλέρης 2, Χάροου 21 (2), Στόουν 14, Κάρτερ 9, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 20 (3), Καββαδάς 13, Βαν Οόστρουμ 8, Κοψάφτης, Στεφανίδης 2, Νουτίνεν 8, Καλλινικίδης 5, Εζώμο, Τζουγκαράκης, Λι, Λίτζιον 20 (3).