Ασταμάτητη η Κηφισιά κόντρα στα Τρίκαλα

khfisia115

Η Κηφισιά ήταν ασταμάτητη στο Ζηρίνειο και συνέτριψε με 115-79 τα Τρίκαλα, βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ σε 9-8 και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ. Αντίθετα η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, δεν κατάφερε να αντισταθεί απέναντι στην εξαιρετική ομάδα της Κηφισιάς και οδηγήθηκε στην 11η φετινή με ρεκόρ 6-11.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Σμίθ, Ελ-Αμίν και Μάρσαλ, οι οποίοι σημείωσαν 21, 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον τελευταίο να ολοκληρώνει το ματς με 4/5 τρίποντα. Απ' τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Μπράουν και Ρόμπινσον με 20 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά εφτά πόντων στα μέσα της περιόδου (18-11) 5'. Στα επόμενα λεπτά τα Τρίκαλα με ένα γρήγορο σερί ισορρόπησαν το σκορ (18-17) 7', με τους γηπεδούχους να πατάνε...γκάζι στη συνέχεια, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 29-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με  58-33!

Στο δεύτερο μέρος η άμυνα των Τρικάλων δεν υπήρχε πουθενά, με την Κηφισιά να εκμεταλέυεται το γεγονός αυτό, αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +36 (78-42) στο 37', για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 90-54. Στην τελευταία περίοδο η Κηφισιά συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα για να φτάσουμε στο εμφατικό 115-79, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Στο +36 η διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 58-33, 90-54, 115-79

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3 (1), Κασελάκης 10 (2), Χογκ 15, Ελ Αμίν 19 (2), Γλυνιαδάκης 10, Μάρσαλ 16 (4-5 τρίπ.), Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 4, Πόποβιτς 4, Σταμάτης 8 (2), Σμιθ 21 (8/9 διπ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Καραθανάσης 5 (1), Κόνγκερ 13 (1), Βίλαλμσον 3, Καλλές 5, Ρόμπινσον 20 (3), Καντούγκαν 3, Τσιάρας 6 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 20, Βαρυτιμιάδης 4.