Σημαντική νίκη για τον Κολοσσό κόντρα στον Απόλλωνα!

kolossospΟ Κολοσσός Ρόδου επικράτησε κόντρα στον Απόλλων Πατρών με 60-54, ισοφαρίζοντας τον στη βαθμολογία με το ρεκόρ στο (7-9). Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Ρόδου, που πλέον έχει 2 νίκες απέναντι στους Πατρινούς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μανωλόπουλος, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους (4-10 δίποντα, 2-5 τρίποντα.), ενώ ακολούθησαν οι Ντέιβις και ΜακΓκί με 11 και 10 αντίστοιχα. Για τους Πατρινούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέιερ με 12 πόντους.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Απόλλων, έχοντας εκτός τον Κέβιν Ντίλαρντ, ο οποίος πιάστηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ, είχε πρόβλημα επιθετικά με τον Κολοσσό να παίρνει το προβάδισμα και να βρίσκεται στο +4 (11-7) στο 6'. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στη συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει για 4 ολόκληρα λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 11-10, με τη λήξη της περιοδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστές τους, Μανωλόπουλο και Ντέιβις άυξησαν τη διαφορά στο +9 (31-22) στο 18', αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +5 (31-26) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές, με τους γηπεδούχους παρ'όλα αυτά να φεύγουν στο +10 στο 26' (43-33). Ο Απόλλων αντέδρασε στο τέλος του δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το σκορ 45-41.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός κράτησε τη διαφορά υπέρ του, με το σκόρ στο 52-47, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν κούραση στα τελευταία λεπτά. Οι "Ροδίτες" το εκμεταλεύτηκαν και έφτασαν σε αυτή τη σπουδαία νίκη με 60-54, φτάνοντας το Απόλλωνα στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-26, 45-41, 60-54.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 5, Λίντεν 3 (1), Ρέλφορντ 6 (1), Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 10, Μανωλόπουλος 12 (2), Ντέιβις 11, Άχονεν 2, Λιούις 7 (2)

Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος 7, Παλμπλαντ 8 (2), Μέιερ 12 (3), Σάντλερ 9 (1), Γουντς 6, Βεργίνης 10 (3), Τζαβάρα 2, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος