Μπορούσε και... πολύ καλύτερα ο Άρης!

aris 3

Ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του FIBA Champions League, κερδίζοντας την Νίζνι εκτός έδρας με 65-63. Καλύτερος για τους «κίτρινους» ο Γκάρι Μπελ με 17 πόντους.

Μέσα στην ρακέτα ο ΜακΓκί δεν είχε αντίπαλο και προκάλεσε μεγάλες φθορές, ενώ αν ήταν πιο εύστοχος στις βολές, έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο 2/6, σίγουρα θα ήταν ο κορυφαίος. Ο τίτλος αυτός πηγαίνει  στον Γκάρι Μπελ ο οποίος είχε 10 πόντους με 100% ευστοχία (3/3 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Ο Άρης από την αρχή πήρε το προβάδισμα, με 6-13 στο πέμπτο λεπτό, ενώ είχαμε «νταμπλ σκορ» με 9-18 στο όγδοο λεπτό. Η Νίζνι δεν μπορούσε να αντιδράσει και να βρει λύσεις στην πιεστικά άμυνα του Άρη ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (11-19).

Ο Άρης με ένα σερί 5-0 έστειλε την διαφορά στους 13 πόντους (11-24) στο 11΄και 30΄΄, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η Νίζνι δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση και αυτό κυρίως λόγω της πιεστικής άμυνας των παικτών του Αγγέλου. Η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα… ασφαλείας ακόμα και όταν ο ΜακΓκί κάθισε στον πάγκο και κάπως οι Ρώσοι βρήκαν λύσεις μέσα στην ρακέτα. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 15 πόντους (18-33) μετά από τρίποντο του Χάρις στο 19ο λεπτό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (22-33).

Ο Άρης επανέφερε τη διαφορά στο +15 (22-37) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για να ακολουθήσει η έκρηξη του Κέντρικ Πέρι. Ο Αμερικανός ανέλαβε προσωπικά την υπόθεση, σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους (από τους συνολικά 11 στο δεκάλεπτο) και η Νίζνι μάζεψε τη διαφορά (30-37) λίγο πριν το πεντάλεπτο της 3ης περιόδου. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Μαϊκάλ Κάιζερ έβαλαν τέλος σ’ ένα άγονο τετράλεπτο για την ελληνική ομάδα η οποία έκαμψε έτσι την προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων. Για να τον ακολουθήσει ο Λάκι Τζόουνς και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 40-51.

Η Νίζνι έκανε νέα απόπειρα επιστροφής σε θέση διεκδίκησης νίκης στην τελευταία περίοδο με τον Κέντρικ Πέρι να ανταποκρίνεται σε δημιουργικό ή εκτελεστικό ρόλο και τον Ρόντερικ Όντομ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-59 (36’). Ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο (56-64, 37’) για να ακολουθήσουν διαδοχικά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν στο καλάθι (62-64, 38:30).

Μια ελεύθερη βολή του Γκάρι Μπελ (62-65) κι ένα εντυπωσιακό κόψιμο του Κάιζερ σε αιφνιδιασμό απέναντι στον Πέρι κράτησαν όρθιο τον Άρη, ενώ στην τελευταία επίθεση της Νίζνι ο Λάκι Τζόουνς φέρθηκε με αφέλεια κάνοντας φάουλ τον Γκριγκόριεφ σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Ρώσος γκαρντ είχε 1/3 ελεύθερες βολές και ο Άρης πήρε τη νίκη με 63-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65