Ανέτοιμος μεν, νικητής... δε ο Άρης!

5555 0

Στα «αποκαλυπτήρια» μπροστά στον κόσμο του, ο Άρης επικράτησε της I.B.B. με 73-68 στην παράταση, έπειτα από ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις. Οι "κίτρινοι" κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 22-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε με τη τουρκική ομάδα να εκμεταλλεύεται την ευστοχία της και τη κακή αμυντική παρουσία των γηπεδούχων και να περνά μπροστά στο σκορ (36-38 ημ.).  Ο Αρης δεν λειτούργησε σωστά ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουν διαφορά 10 πόντων στο 30' (46-56).

Χάρη στην πολύ καλή της άμυνα και την ευστοχία από την περιφέρεια, η ομάδα μας επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε σε 58-59 και παρότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι (58-63), έστειλε τον αγώνα στην παράταση (63-63) με τον Bell να δίνει σημαντικές λύσεις στα τελευταία λεπτά.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα με δυο συνεχόμενα τρίποντα και το διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68

ΑΡΗΣ: Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8 (2), Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (2), Χρηστίδης 3,  Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3)

IBB: Γκοντούρ 2, Γιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (3), Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουνάλι 4, Καρλί, Μπουγιούκμπαϊρακ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.