Ευρωπαϊκό ποδαρικό για τον Άρη

aris zelona athinaiou

Η ευρωπαϊκή πρεμιέρα του Άρη ήταν εντυπωσιακή και μάλιστα τρεις μέρες από τη κακή εμφάνιση και ήττα στην Αμαλιάδα.

Άλλο πρόσωπο παρουσίασε εναντίον της Ζιελόνα Γκόρα και η νίκη (70-64), ήρθε με ευκολότερο τρόπο απ΄ ότι δείχνει η διαφορά των 6 πόντων.

Με εξαίρεση την τελευταία περίοδο, που ο Άρης χαλάρωσε και η Πολωνική ομάδα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά των 18 πόντων (26΄48-30), οι «κίτρινοι» είχαν ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, με όλους τους παίκτες να προσπαθούν για το καλύτερο.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα (11-0, 17-4), με τον Γουίβερ να σημειώνει 14 πόντους στο α΄ ημίχρονο, όπλισε με αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους, που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος σ΄ ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του Άρη, αλλά αυτή τη φορά είχε δίπλα του σε καλή βραδιά τον Γιάννη Αθηναίου και τον Κάιλ Γουίβερ. Και οι τρεις με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και συμμετοχή σε ασίστ, κλεψίματα, ριμπάουντ.

Με θετικό πρόσημο ήταν και η απόδοση των Φλιώνη, Πέτγουει, Μπένσον. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη με την πιεστική άμηυνά της, είχε 15 κλεψίματα και υποχρέωσε τους αντιπάλους σε 21 συνολικά λάθη.
Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαϊρέλης, Χριστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2) Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουεϊ 3, Γουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Γκρόνεκ): Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Ματσακ, Μόκρος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρικάνιουκ 7, Ζαμόσκι, Κόσζαρεκ 10 (2).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Αβελίνο νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Μπεσίκτας 86-80.