Στο Ρίο η Γαλλία

france canada

Η Γαλλία θα δώσει το παρόν στους Ολυμπιακούς του Ρίο, καθώς ο Τόνι Πάρκερ οδήγησε τους τρικολόρ στη νίκη με 83-74 κόντρα στον Καναδά στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στη Μανίλα.

Ο Τόνι Πάρκερ έχοντας 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων, ο οποίος είχε συμπαραστάτη τον Νάντο Ντε Κολό που πέτυχε 22 πόντους και είχε 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Κόρι Τζόσεφ σημείωσε 18 πόντους. Ο Κεμ Μπιρτς, ο νέος ψηλός του Ολυμπιακού είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και ο Φιλ Σκραμπ της ΑΕΚ είχε 2 πόντους και 4 ασίστ. Πολυτιμότερος παίκτης στη διοργάνωση αναδείχθηκε ο Νάντο Ντε Κολό.

Ο Καναδάς ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-15 με οδηγό τον Τζόσεφ, που στη συνέχεια κάθισε στον πάγκο για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες. Η Γαλλία με ένα σερί 5-15 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 25-30, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, έχοντας για κορυφαίο τον Ντε Κολό (11 πόντους).

O Καναδάς βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, καθώς δεν άφησε τους αντιπάλους του να αποσπαστούν. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 36-36, ωστόσο ο Μπορίς Ντίο με τρίποντο πέτυχε το 36-39, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Ο Καουντί στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε ενέργεια στην Γαλλία, η οποία βρήκε αυτό που χρειαζόταν και προηγήθηκε με 36-43 και 43-50. Ο Καναδάς προσπάθησε να απαντήσει, όμως το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόνι Πάρκερ ήταν αυτός που χάρισε το εισιτήριο για το Ρίο στους «τρικολόρ». Η Γαλλία διατήρησε σταθερά το προβάδισμα της, όμως ο Καναδάς μείωσε σε 64-67 με τον Ενις. Στη συνέχεια, ο Πάρκερ με 8 συνεχόμενους πόντους πέτυχε το 66-75 και κάπως έτσι η Γαλλία επικράτησε με 74-83.

Δεκάλεπτα: 25-30, 36-39, 51-56, 74-83