Πρώτη ήττα του Άρη στην Ευρώπη

nimbourg aris marbl

Ο Άρης γνώρισε την πρώτη ήττα στο Τσάμπιονς Λίνγκ της ΦΙΜΠΑ, από την Νίμπουργκ εκτός έδρας (87-79) και έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνος επικεφαλής στον όμιλό του, αφού έχασε και η Μονακό στην Τουρκία από την Μπάνβιτ (79-65). Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν την κακή εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο στο οποίο οι Τσέχοι πήραν ακόμη και διαφορά 19 πόντων (41-22). Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε πολλά παράπονα από την άμυνα στο διάστημα αυτό. Κάτι που βελτιώθηκε στη συνέχεια και ο Άρης που κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ, έφτασε στο σημείο να γυρίσει το ματς. Ωστόσο, τα καλά δίλεπτα και τρίλεπτα, δεν είχαν διάρκεια και η Νίμπουργκ αντιδρούσε άμεσα.

Ο Άρης μείωσε σε τέσσερις πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (49-45), χωρίς όμως να συνεχίσει την αντεπίθεσή του. Ο Σίμιτσακ, ο Κάμινγκς και ο Τζέκινς στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν για το καλύτερο και 2΄24΄΄ πριν από το τέλος ο Κάμινγκς μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (79-77), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις για να σιγουρέψουν τη νίκη τους
Τα δεκάλεπτα: 30-15, 45-34, 68-55, 87-79

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ (Τζίνμπουργκ): Άλεν 10, Μπέντα 8, Πούμπρλα 11 (1), Χρούμπαν 13 (1), Ουέλς 3 (1), Λόρενς 2, Πετέρκα, Σίμπσον 13, Σαντ-Ρος 23 (4), Κριζ 4.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μάρμπλ 8 (2), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 21 (1), Ζάρας 8 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 12, Μπάκνερ 4, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ντραγκίσεβιτς 5.