• ΑΕΚ
  • Posted

Έπεσε... ηρωικά η ΑΕΚ στο Στρασβούργο!

123sa

Η ΑΕΚ ήταν απίστευτη στην 4η περίοδο, με 7/7 τρίποντα, αλλά η Στρασμπούρ πανηγύρισε την νίκη (80-78) με καλάθι του Ράιτ στο τέλος. Κορυφαίοι οι πρώην «πράσινοι» Λόγκαν (26π.) και Ράιτ (20π.).

Η ΑΕΚ μπορούσε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη στην έδρα της Στρασμπούρ, αλλά δεν τα κατάφερε (80-78)!

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με +16 (53-37, 28'), αλλά αντέδρασαν στην 4η περίοδο με μπροστάρηδες τους Σάκοτα (19π., 4/5τρ.) και Γκριν (18π., 3/4τρ.). Αμφότεροι έβαλαν 7/7 τρίποντα για την ΑΕΚ στο τέλος, εκεί που η ομάδα είχε μείνει στα 2/13 πίσω από τα 6.75μ.

Οι πρώην «πράσινοι» Λόγκαν (26π.) και Ράιτ (20π.) ξεχώρισαν για την ομάδα τους, η οποία στερήθηκε τις υπηρεσίες του τραυματία και πρώην παίκτη των «κιτρινόμαυρων» Μάικλ Ντίξον.

Στο πρώτο μέρος, η... ευστοχία δεν ήταν στο πλευρό της ΑΕΚ, καθώς είχε 11/29 σουτ, έναντι 16/29, με τον Λαρεντζάκη να προσπαθεί να κρατήσει... ζωντανή την επίθεση των φιλοξενούμενων. Στον αντίποδα, ο Ράιτ έκανε «πάρτυ» (14π., 7/8δ.), με τους Λόγκαν (8π.) και Σι (8π.) να εκτελούν πίσω από τα 6.75μ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν σε κάθε προσπάθεια κι έφτασαν στο 15-9 (6'), για να πάνε σε διψήφια διαφορά (19-9, 7') και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 19-11 (10'). Οι Γάλλοι συνέχισαν το... ρεσιτάλ τους κι έφτασαν στο+13 (34-21, 16'), με την ΑΕΚ να «αφυπνίζεται» για λίγο (34-27, 19'). Λίγο πριν το ημίχρονο, όμως, ο Λόγκαν «όπλισε» για τρεις και ο Ράιτ έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, για το 39-27, με τον Χάρις να διαμορφώνει το 39-29, με 2/2 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα συνέχιζε να είναι η ίδια, με την Στρασμπούρ να έχει 7/15 τρίποντα και η ΑΕΚ 2/13. Η διαφορά έφτασε και στο +16 (53-37, 28'), με τους «κιτρινόμαυρους» να αντιδρούν προς το τέλος της περιόδου με τον Γκριν, ενώ έπεσαν από την διψήφια διαφορά με 2/2 βολές του Μαυροειδή (55-47).

Αυτό, όμως, που έκρυβε η τελευταία περίοδος, δεν το φανταζόταν κανείς! Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων ήταν εντυπωσιακή έως και... συγκινητική, καθώς Σάκοτα και Γκριν έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση, με 7/7 τρίποντα αμφότεροι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 78-78, 23'' πριν το φινάλε, αλλά ο Ράιτ έφτασε στο καλάθι (80-78), ενώ πήρε και το φάουλ του Λαρεντζάκη, αλλά αστόχησε στη βολή.