Όταν ο Γιαννάκης συνάντησε τον Γκάλη

460db0145b52dfc22fedb1a73362996d

Πριν από 40 χρόνια, σαν σήμερα (24 Ιανουαρίου), έγινε η πρώτη συνάντηση των δύο κορυφαίων Ελλήνων παικτών. Όλη η Ελλάδα ήθελε να παρακολουθήσει την πρώτη «κόντρα» δύο χαρισματικών σκόρερ.

Του 22χρονου  Παναγιώτη Γιαννάκη και του 24χρονου Νίκου  Γκάλη, αλλά χωρίς  τηλεοπτική κάλυψη, τυχεροί ήταν 2000 φίλαθλοι που στοιβάχτηκαν δύο ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα Ιωνικού – Άρη, ενώ αν υπήρχε τότε ένα ΣΕΦ π.χ, θα γέμιζε για πλάκα.

Βλέπετε, η χρονιά  80-81 ήταν η πιο ελκυστική και αφετηρία για την εξάπλωση του αθλήματος. Κάθε ομάδα είχε και έναν σουπερ σταρ, ενώ οι ενδιαφέρουσες μετακινήσεις  διεθνών παικτών, κέντριζε το ενδιαφέρον του κόσμου. Ήταν η χρονιά που εκτός από Γκάλη – Γιαννάκη, υπήρχε ο εκπληκτικός Ντέιβιντ  Καλιγκάρης στον Σπόρτιγκ, ο Ραμπίδης (Ράμπις) στην ΑΕΚ που είχε και τον Βασίλη Γκούμα, αλλά και τον Παύλο Σταμέλο, ο Παναθηναϊκός με τον Ντέιβιντ Στεργάκο και ο Ολυμπιακός είχε προσθέσει δίπλα στους Γιατζόγλου, Καστρινάκη και τον Χρήστο Ιορδανίδη από τον Παναθηναϊκό.

Αλλά ας επανέλθουμε στον αγώνα Ιωνικού – Άρη που αποτελεί ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του μπάσκετ και γράφτηκαν ακατάρριπτα ρεκόρ. Γιατί και οι 73 πόντοι του Παναγιώτη Γιαννάκη, αλλά και οι 62 του Νίκου Γκάλη αποτελούν την καλύτερη επίδοση της καριέρας τους, σ’  έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση με νίκη του Άρη (114-113).  Και μάλιστα οι επιδόσεις αυτές χωρίς να υπάρχει το τρίποντο. Επίσης εκείνη η χρονιά ήταν και η πιο παραγωγική για τον Νίκο Γκάλη με 1.135 πόντους στην πρώτη θέση των σκόρερ (43 π. μ.ο.)

Θυμάμαι, στην τότε «Πρωϊνή», ο αείμνηστος Φίλιππος Συρίγος είχε γράψει ένα σχόλιο με τίτλο οι «Άγγελοι της συμφοράς», θέλοντας να επισημάνει ότι το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα και θα είναι επιζήμιο αν το «μονοπώλιο» των επιθέσεων των δύο άσων, προσπαθήσουν να μιμηθούν και άλλοι παίκτες.Φυσικά η συνύπαρξη των δύο αργότερα στον Άρη, ήταν διαφορετική και δημιούργησαν το ακτύπητο δίδυμο στην Ευρώπη. Μέχρι τότε βρέθηκαν πέντε φορές αντίπαλοι και όλα τα σκορ είχαν πρόσημο το «100» και παραγωγικότητά τους πάντα εντυπωσιακή.

Για παράδειγμα στον αγώνα ρεβάνς του 113-114, ο  Άρης επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 116-86 (Γκάλης 51 – Γιαννάκη 46). Τα «εξάσφαιρα» βγήκαν και στην τρίτη μονομαχία τους στη Λάρισα, όπου ο Άρης νίκησε με 117-99  (Γκάλης 52 – Γιαννάκης 51). Στους πέντε αγώνες τους ο Γκάλης σημείωσε 250 πόντους και ο Γιαννάκης 236.

ioniikos aris AH

Να φρεσκάρουμε τη μνήμη με την εξέλιξη που είχε εκείνος ο συγκλονιστικός αγώνας στη Νίκαια, όπως είχε γραφτεί στην «Αθλητική Ηχώ». Με την επίθεση του Ντούσαν Ίβκοβιτς στον χρονομέτρη (ευτυχώς που δεν ήξερε το όνομά του) Κώστα Κλεφτάκη, αλλά και τα στατιστικά στοιχεία, χωρίς να υπάρχει τότε αντίστοιχη υπηρεσία.

«….Με μια ένσταση του Ιωνικού στα πρώτα δευτερόλεπτα, σε απόφαση του διαιτητή και με τεχνική ποινή στον πάγκο του, άρχισε το παιχνίδι, που ευτυχώς δεν είχε την προβλεπόμενη συνέχεια.Οι χαλαρές άμυνες επέτρεπαν τα εύκολα καλάθια και το σκορ από νωρίς να κυμαίνεται σε ψηλά επίπεδα. Ωστόσο, τα περισσότερα καλάθια των Γιαννάκη – Γκάλη σημειώθηκαν υπό πίεση, αφού και οι δύο είχαν πάντα μόνιμο παίκτη πάνω τους.Ο Γκάλης ανέλαβε τον Γιαννάκη μόλις ο Βαμβακούδης αποχώρησε με πέντε φάουλ επί του αντιπάλου του, ενώ τον παίκτη του Άρη «φρουρούσαν» εκ περιτροπής, οι Μπολάτογλου, Λάζαρης, Πετρίδης, Μπεζαντάκος, που όλοι φορτώθηκαν με φάουλ. Στο 5΄ το σκορ ήταν 14-11, στο 10΄ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 28-17 και στο 13΄ οι Σκόνδρας, Βαμβακούδης, αντικατέστησαν τους Ρωμανίδη, Ανανιάδη. Η διαφορά μειώθηκε (15΄38-31, 16΄38-37) και ο Γκάλης στο 18΄ έδωσε το προβάδισμα με 45-44. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 53-51 υπέρ του Ιωνικού και η αναμέτρηση Γιαννάκη – Γκάλη 35-37.

Ο Άρης φάνηκε ανεβασμένος στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου και στο 25΄αποσπάστηκε 69-63 για να αρχίσει απ΄ αυτό το σημείο η προσωπική μονομαχία Γκάλη – Γιαννάκη, με την αποχώρηση του Βαμβακούδη.Στο 30΄ οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν 86-79 για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 35΄ (88-88) και να προηγηθούν 89-88. Αποχωρεί με πέντε φάουλ ο Σκόνδρας και ο Γιαννάκης διαμορφώνει το σκορ σε 91-88 για να φθάσουμε στα 2΄05΄΄ πριν από τη λήξη (99-99). Ο Άρης προηγήθηκε 101-99, ο Γιαννάκης υπέπεσε στο τέταρτο φάουλ, ο Νυδριώτης στα 47΄΄ με βολές ισοφάρισε, ο Στυλιανού αστόχησε στην επίθεση του Άρη, για να τον μιμηθεί στη συνέχεια ο Γιαννάκης  και να λήξει η κανονική διάρκεια με 101-101 και Γιαννάκης – Γκάλης 64-60.

Στην παράταση η άνοδος του Παραμανίδη με τρία συνεχόμενα καλάθια, άλλαξε το σκορ από 104-103 σε 104-109.Στο 1΄38΄΄ ο προπονητής του Άρη, Ίβκοβιτς, επιτίθεται στον χρονομέτρη, ισχυριζόμενος ότι … ο κ. Κλεφτάκης σταματάει το χρόνο. Στο μεταξύ, ο Παραμανίδης σημείωσε καλάθι, οι διαιτητές το μέτρησαν (118-114), ο Ιωνικός υπέβαλε ένσταση και ο αγώνας επανάρχισε μετά από ένα 15λεπτο και τεχνική ποινή στον Άρη.Ο Γιαννάκης και ο Μπεζαντάκος μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (113-114) για να καταλογιστεί στον πρώτο πέμπτο ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου. Ο Νάστος αστόχησε και στις δύο βολές, δόθηκε νέο επιθετικό φάουλ στον Πετρίδη, ο Μπεζεντάκος έκλεψε την μπάλα, αλλά την έχασε και το ματς έληξε 113-114, ενώ ο Γκάλης στην παράταση πέτυχε ένα καλάθι. Η τύχη έπαιξε τον κυριότερο ρόλο στο τέλος, αν και ο Άρης στην παράταση φάνηκε καλύτερος και πιο ψύχραιμος.

Δυστυχώς η έλλειψη χρονομέτρου στο ταμπλό του γηπέδου, δημιουργεί προβλήματα όχι μόνο στην περιγραφή, αλλά και στις ομάδες. Δεν νοείται αγώνας Α΄ Εθνικής και μάλιστα ντέρμπι, χωρίς ηλεκτρονικό χρονόμετρο. Το παιχνίδι θα τελείωνε ομαλά αν ήξεραν οι παίκτες και οι προπονητές το χρόνο, από το να κοιτούν συνεχώς το χρονόμετρο χειρός.

Τα ποσοστά ευστοχίας του Άρη ήταν 60% και του Ιωνικού 68,2 %. Οι νικητές πραγματοποίησαν 75 σουτ (εύστοχα τα 45) και οι ηττημένοι 66 (εύστοχα τα 45).Ο Γκάλης είχε 23 εύστοχα σουτ στα 35 (65,5 %) και 16 στις 18 ελεύθερες βολές. Κέρδισε 4 αμυντικά και 3 επιθετικά ριμπάουντ.Ο Γιαννάκης είχε 29/40 (72,5 %), και 15/16 βολές. Κέρδισε 6 αμυντικά και 3 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Στυλιανού (9/16) ακολούθησε σε απόδοση τον Γκάλη και ο Σκόνδρας (3/3). Παραμανίδης στην παράταση.

Από τον Ιωνικό που η απουσία του τιμωρημένου Σαρανταέννα ήταν αισθητή, καλή απόδοση είχαν και οι Νυδριώτης (περιόρισε τη δραστηριότητα του Παραμανίδη), Γουργιώτης (5/10), Αλεξανδρίδης (4/6, 6 αμυντικά, 3 επιθετικά ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Κ. Αναστασάτος): Γιαννάκης 73, Γουργιώτης 14, Αλεξανδρίδης 10, Νυδριώτης 12, Μπολάτογλου (αρχική πεντάδα), Λάζαρης, Πετρίδης 2, Μπεζαντάκος 2.

ΑΡΗΣ (Ν. Ίβκοβιτς): Γκάλης 62, Ρωμανίδης 5, Ανανιάδης 2, Παραμανίδης 14, Στυλιανού 21 (αρχική πεντάδα), Σκόνδρας 8, Βαμβακούδης 2.»