Διπλή ρεβάνς για Ομπράντοβιτς

Η Φεενερμπαχτσέ επιβεβαίωσε τη φήμη της ότι εκτός έδρας παίζει κα;λύτερα και με τη νίκη της στη Μόσχα (81-75), μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση για την πρώτη ή δεύτερη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όχι μόνο πήρε τη ρεβάνς της ήττας στην Κωνσταντινούπολη (είχε χάσει με 84-81 στην παράταση), αλλά ανέτρεψε και τη διαφορά.

Η παρουσία του Αντρέϊ Κιριλένκο για πρώτη φορά στη σύνθεση της ΤΣΣΚΑ και η συμμετοχή του για πέντε λεπτά, δεν συνοδεύτηκε με νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο Τop-16.

Η Φενερμπαχτσέ σαφώς βελτιωμένη στην άμυνα και με πιο σωστές επιλογές στην επίθεση, με την μπάλα να μεταφέρεται κοντά στο καλάθι, είχε τον τελευταίο λόγο στο ντέρμπι της ημέρας. Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στα 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 72-74. Στο σημείο εκείνο, ο Τεόντοσιτς υπέπεσε σε φάουλ, δέχτηκε τεχνική ποινή, αποβλήθηκε και ο Μπιέλιτσα ο κορυφαίος παίκτης της Τούρκικηξς ομάδας (11 π., 13 ριμπ., 2 κοψ.), πέτυχε ¾ βολές (72-78).

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 37-39, 58-59, 75-81.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 20/26 βολές, 20/43 δίπ., 5/20 τρίπ. 36 (22-14) ριμπ., 16 ασίστμ 7 κλεψ., 9 λάθη.

Η Φενερμπαχτσέ: 21/28 βολ., 18/38 δίπ., 8/23 τρ., 43 (27-16 ριμπ.), 12 ασίστ, 2 κλ. 13 λάθη.

ΤΣΣΚΑ (Δ. Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (1). Τεόντοσιτς 14 (1). Φριτζόν 1, Νίκολς 3 (1), Τζάκσον 10,. Γουιμς 11 (1), Βοροντσέβιτς 4, Κάουν 8, Χάινς 2, Κιριλένκο 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 14 (3), Ζήσηςς, Χίκμαν 8 (1), Μπιέλιτσα 11 (1), Ερντένβ 6, Μπογκντάνοβιτς 15 (2), Σαβάς, 2, Ζόριτς 6, Βέσελι 14, Πρέλτζικ 7 (1).