Δεν κέρδισε, αλλά δεν... έχασε κιόλας

Μια μεγάλη ευκαιρία πέταξε στα σκουπίδια ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας, αλλά στο τέλος τον πρόδωσαν οι αδυναμίες του, όπως και ο... παράγοντας της τύχης.

Οι «πράσινοι» μπορεί να γνώρισαν την ήττα στο Τελ Αβίβ με 73-70 ωστόσο διατήρησαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας! Έχοντας υπερασπιστεί το +7 από το παιχνίδι του ΟΑΚΑ (83-76) θα έχουν τον πρώτο λόγο απέναντι στη Μακάμπι. Προς το παρόν η «ομάδα του λαού» είναι η ομάδα που μπορεί να ονειρεύεται τη δεύτερη θέση του ομίλου, αφού έχει μία νίκη περισσότερη από τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» είχαν όλα τα φόντα για να αποδράσουν με τη νίκη, αλλά κάθε φορά που πλησίαζαν στον πόντο, δεν ευστοχούσαν στο σουτ που θα έδινε το... προβάδισμα! Αποτέλεσμα; Η Μακάμπι «άνοιγε» εκ νέου τη ψαλίδα της διαφοράς και δεν άφηνε τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να αγγίξουν τη νίκη. Μάλιστα ο Βλάντο Γιάνκοβιτς που ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού στο χθεσινό ματς έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στον πόντο στο 1:04 πριν από το τέλος (με το σκορ στο 69-66), αλλά το λέι απ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Εξαιρετική ήταν η απόδοση του Νίκου Παππά, ο οποίος δείχνει να ξεπέρασε τα προβλήματα που αντιμετώπισε καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν και οι Διαμαντίδης, Γκιστ, Φώτσης. Ειδικά τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός επέστρεφε δυναμικά στο ματς ανατρέποντας το -11 (38-27 στο 19') στου (κακού για τους «πράσινους») πρώτου ημιχρόνου. Αντίθετα έξω από τα νερά του παρουσιάστηκε ο Γκάνι Λαουάλ στα τέσσερα λεπτά που χρησιμοποιήθηκε, δείγμα ότι χρειάζεται χρόνο ακόμα για να προσαρμοστεί στη νέα του ομάδα.

Όσον αφορά το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αδυναμία του πάνω από τη στεφάνη, αφού οι παίκτες της Μακάμπι μάζεψαν 10 ριμπάουντ περισσότερα (44 έναντι 34) εκ των οποίων τα 14 επιθετικά! Επιπλέον, ο Παναθηναϊκός δεν είχε παιχνίδι μέσα στο καλάθι και περίμενε τα πάντα από τα περιφερειακά σουτ, έχοντας 12/33 τρίποντα και 13/31 δίποντα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να παίζει το κλασσικό... «ρολόι» στην επίθεση, μόνο η μπάλα δεν έλεγε να καταλήξει στο καλάθι της Μακάμπι. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις. Τα 4/18 τρίποντα που είχαν οι «πράσινοι» στο πρώτο μισό του αγώνα μαρτυράει την εικόνα τους ως προς την αντιμετώπιση του ματς, αφού οι αλτικοί παίκτες των γηπεδούχων δεν άφηναν ούτε... μύγα να περάσει πάνω από τη στεφάνη του καλαθιού τους. Ο Λαουάλ φάνηκε έξω από τα νερά του σε εκείνο το διάστημα του αγώνα, ωστόσο άφησε τα διαπιστευτήριά του έχοντας τέσσερα ριμπάουντ σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής.

Οι παίκτες της Μακάμπι στον αντίποδα πιστοποίησαν την ανωτερότητά τους στους αιθέρες, έχοντας «τελειώσει» πολλές φάσεις με πάσες πίσω από την πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού. Οι Γιάνκοβιτς, Παππάς και Γκιστ ήταν εκείνοι που κρατούσαν τους «πράσινους» μέσα στο ματς, είχαν μειώσει σε 32-27, αλλά με ένα γρήγορο 6-0 η Μακάμπι (Τάιους και Κοέν είχαν από 8 πόντους) έφτασε τον δείκτη του σκορ και στο +11 (38-27) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 16(1), Χέινς 2, Σμιθ 7(1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 4, Τάιους 10, Κοέν 8(1), Οχαγιόν 10(2), Αλεξάντερ 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5(1/6τρ.), Μποχωρίδης 3(1), Γιάνκοβιτς 16(4), Φώτσης 8(2), Παππάς 15(2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαουάλ.