Στο "κόλπο" και η Φενερμπαχστσέ

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εκτός έδρας νίκη της Φενερμπαχτές επί της Μάλαγα (68-60) και΄μπαίνει με αξιώσεις στο κόλπο της δεύτερης θέσης.

Στο διάστημα αυτό, η ομάδα του Ομπράντοβιτς κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και με το επιμέρους 21-10 που πέτυχε στο διάστημα αυτό, να πάρει μία διαφορά εννιά πόντων (49-40).
Η Μάλαγα παρότι ήταν άστοχη στο α΄ ημίχρονο (8/23 διπ.), εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή  της στα ριμπάουντ και έκλεισε το πρώτο «μισό» προηγούμενη με 30-28).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι και μείωσα στο έναν πόντο (36΄54-55). Δύο λεπτά πριν από τη λήξη η Φενέρ προηγήθηκε με 63-56 έχοντας και μερικά σφυρίγματα υπέρ της, αλλά στο 1΄03΄΄ ο Γκρέιτυζερ μείωσε σε 60-63 και ο Τούλσον στα 48΄΄ αστόχησε για να ανεβάσουν οι φιλοξενούμενοι τη διαφορά με βολές. Η αστοχία βασικών παικτών της Μάλαγα (Τούλσον 0/9, Τόμας 0/4, Βασιλειάδης 0/3), της ατοίχισε, ενώ συνολικά στα τρίποντα είχε 4/22

ΜΑΛΑΓΑ: Μάρκοβιτς 3, Βασιλειάδης, Τούλσον 2, Τόμας, Σουάρεζ 9 (1), Γκέιντζερ 6, Βάσκεθ 12, Λουζμίνκας 7, Στέφανσον 13 (3), Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 4.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Γκούντελοκ 20 (3), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 14 (1), Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 7 (1), Σαβάς, Ζόριτς 4, Βέσελι 17, Πρέλτζιτς 4.