Άμυνα για... περίπατο

dunston panionios

Με σοβαρότητα στην άμυνα και τους Ντάνστον και Πετγουέι να κυριαρχούν μέσα στις ρακέτες ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στη Νέα Σμύρνη και νίκησε τον Πανιώνιο με 73-56.

Ο Ολυμπιακός έδωσε και πάλι έμφαση στην άμυνα και χάρη σε αυτή κατάφερε να δεχθεί μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρ' όλα αυτά επιθετικά δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός, έτσι το σκορ ήταν μόλις 12-4 μετά τα πρώτα 10 λεπτά και το παιχνίδι δεν είχε να προσφέρει σπουδαίο θέαμα.

Με τον Ντάνστον να είναι σε πολύ καλή μέρα και να κυριαρχεί στις ρακέτς και την άμυνα να συνεχίζει να κάνει καλή δουλειά ο Ολυμπιακός διεύρυνε συνεχώς το προβάδισμά του κι έφτασε να προηγείται με 31-17 στο ημίχρονο, καθώς ο Πανιώνιος ήταν πολύ άστοχος και δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην "ερυθρόλευκη" άμυνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Μάντζαρης και ο Σλούκας έδωσαν από την περιφέρεια τις βοήθειες που χρειάζονταν οι Ντάνστον και Πετγουέι μέσα στη ρακέτα και ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός συνέχισε τον περίπατό του ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18 (53-35) στο τέλος της περιόδου, ενώ η διαφορά είχε ξεπεράσει και τους 20 πόντους νωρίτερα.

Κάπου εκεί χαλάρωσε, όμως, και ο Πανιώνιος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για να μαζέψει τη διαφορά. Με άμυνα ζώνης και με πρωταγωνιστή τον Χάνκοκ οι "κυανέρυθροι" "ροκάνισαν" τη διαφορά μειώνοντας 62-52 στο 36' και δίνοντας την αίσθηση ότι θα ακολουθούσε ντέρμπι. Όμως ο Σπανούλης με ένα τρίποντο από το... σπίτι του αποκατέστησε την τάξη, καθώς και οι συμπαίκτες του σοβαρεύτηκαν ξανά στην άμυνα, έτσι η νίκη ήρθε εν τέλει εύκολα για τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 4-12, 17-31, 35-53, 56-73.

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 6 (2), Μοτσενίγκος 1, Σταμάτης 5 (1), Γουντς 6, Κόλεμαν 9, Κορόλεφ 3, Προύιτ 2, Χάνκοκ 17 (2).

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 13 (3τριπ, 12ριμπ, 1ασ),  Χάντερ 4 (2ριμπ), Ντάνστον 18 (9/11διπ), Σπανούλης 5 (1τριπ, 4ασ), Ντάρντεν 4, Σλούκας 7 (5ασ), Λαφαγιέτ 3 (1τριπ), Λοτζέσκι 5, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 3 (1τριπ, 7ασ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1).