Περίπατος στην Ιταλία

osfp forli

Ο Ολυμπιακός έκανε έναν ακόμα περίπατο, νίκησε με 90-61 τη Φορλί και ολοκλήρωσε με τρεις νίκες τα φιλικά που έδωσε επί ιταλικού εδάφους. Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τους Βασίλη Σπανούλη, Ματ Λοτζέσκι, Μπρεντ Πέτγουεϊ και Μπράιαντ Ντάνστον μοιράζοντας ταυτόχρονα τον χρόνο συμμετοχής. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεπό το απόγευμα της Πέμπτης (18/9) και επιστρέφουν την Παρασκευή (19/9) στις 14:00 στην Αθήνα. Τη Δευτέρα (22/9) το πρωί η αποστολή του Ολυμπιακού θα αναχωρήσει για την Κωνσταντινούπολη ώστε να πάρει μέρος στο «Gloria Cup».

Ο Ολυμπιακός μετά το τρίτο λεπτό του ματς, όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6, πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε 15-8. Συνεχόμενα τρίποντα των Λαφαγιέτ και Σλούκα, αλλά και πόντοι μέσα από τη ρακέτα από τους Χάντερ και Πρίντεζη διαμόρφωσαν το 26-13 του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ της ομάδας μας.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έτσι στο 14' η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της έως εκείνη τη στιγμή στο ματς (35-21). Καββαδάς, Αγραβάνης, Χριστοδούλου και Κατσίβελης πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στη συνέχεια για το 43-29 στο 18'. Το ημίχρονο τελείωσε με την ιταλική ομάδα να μειώνει σε 44-36.

O Ολυμπιακός μέσα σε τρία λεπτά ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-39 στο 23'). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο μεριές του παρκέ και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +21 (72-51).

Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έγινε το 75-53 στο 32' που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για τους Πειραιώτες μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς.  Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους και στη συνέχεια με τους Καββαδά και Μάντζαρη να δίνουν λύσεις επιθετικά για το 82-57, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στη νίκη με 90-61 ολοκληρώνοντας με το απόλυτο τα φιλικά που έδωσαν επί ιταλικού εδάφους.

Δεκάλεπτα: 26-13, 44-36, 72-51, 90-61

Ολυμπιακός: Χάντερ 17 (3ρ.), Σλούκας 11 (1τρ. - 4ασ.), Μουράτος 2, Σίμονς 2 (2ρ.), Χριστοδούλου 5 (2ρ.), Πρίντεζης 14 (2τρ-7ρ.), Αγραβάνης 10 (2τρ. - 6ρ.), Μάντζαρης 7 (1τρ. - 4ρ. - 3ασ.), Καββαδάς 5 (3ρ.), Κατσίβελης 11 (3τρ. - 2ρ.), Λαφαγιέτ 6 (1τρ. - 3ασ.)

Φoρλί: Ντιπ 2, Μπετσίροβιτς 16(2), Καραρέτο 8, Φρασινέτι 7(1), Μπρουτίνι 16, Σακάτζι 4, Αντρέους, Πόστιτς 6, Σαλέτι, Μπρίτζι 2.