Τα αδιαφιλονίκητα φαβορί έκαναν επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ. ΗΠΑ και Ισπανία, έστω και απέναντι σε αδύνατους αντιπάλους, πέτυχαν τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες, με τους Αμερικάνους να ξεπερνούν σε παραγωγικότητα τους εκατό πόντους.

Η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης έδειξε ότι οι εκπλήξεις δεν θα λείψουν και αναμένεται συναρπαστική η συνέχεια.

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τα κοντομάνικα των Γάλλων δεν έφεραν γούρι

Στο σημαντικότερο αγώνα του α΄ ομίλου, η Βραζιλία νίκησε τη Γαλλία με 65-63, που εμφανίστηκε με λουκ αλά ΝΒΑ. Οι κοντομάνικες φανέλες που λάνσαρε, δεν της έφεραν γούρι και το πρόβλημά της στη θέση του πλέι μέικερ είναι εμφανής.
Ο Χουέρτας ήταν ο κορυφαίος παίκτης με 16 π. (2/3 τριπ., 5 ασίστ).
Ο Μίλος Τεόντοσιτς σε 18 λεπτά πέτυχε 15 πόντους με 4/6 τρίποντα και η Σερβία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Αίγυπτο (85-64).
Με 30 πόντους διαφορά νίκησε η Ισπανία το Ιράν (90-60) και οι αδελφοί Γκασόλ είχαν κέφια. ο Πάου ήταν ο πρώτος σκόρερ της πρεμιέρας, με 33 πόντους (12/19 διπ.) σε 29 λεπτά και ξεπέρασε τον Κώστα Καϊμακόγλου που πέτυχε 27.
Ο Χανταντί ήταν πρώτος ριμπάουντερ (15) της αγωνιστικής ημέρας.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Τις εντυπώσεις οι Φιλιππίνες

Στον όμιλο της Ελλάδας, η Κροατία αναμενόταν να έχει εύκολο έργο απέναντι στις Φιλιππίνες, αλλά οι Ασιάτες αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που το επιμέρους σκορ 23-9 για τους Κροάτες έπαιξε σημαντικό ρόλο,  οι Φιλιππίνες στη συνέχεια παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί κι έφτασαν στο σημείο να διεκδικήσουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση η Κροατία επικράτησε με 81-78.
Αντίθετα, το ντέρμπι που ανέμεναν όλοι μεταξύ Αργεντινής – Π. Ρίκο, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Η Αργεντινή έστω και χωρίς τον Ντελφίνο, διατηρεί τη χημεία της και ο Σαφάρ με 18 πόντους (4/4 τρίποντα), έδωσε πολλές λύσεις από την περιφέρεια. Το Π. Ρίκο έχει «διαζύγιο» με τις πάσες. Από τις 4 συνολικά ασίστ οι τρεις προήλθαν από τον Μπαρέα, που πέτυχε και 24 πόντους. Αντίθετα η Αργεντινή με 22 ασίστ, είχε πρώτο στη λίστα αυτή τον Πριτζιόνι με 10.

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ρεκόρ από τις ΗΠΑ

Δύο πόντους δέχτηκαν οι ΗΠΑ κι αυτές με βολές, στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-2). Η Φινλανδία αποδείχθηκε σάκος του μποξ και η διαφορά των 59 πόντων (114-55) τα λέει όλα.
Η Τουρκία πέτυχε σημαντική νίκη απέναντι στη Ν. Ζηλανδία (76-73), όπως και η Ουκρανία με αντίπαλο την Δομινικανή Δημοκρατία (72-63).

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ

Με εκτελεστή τον Ματσιούλις

Η Σλοβενία επικράτησε της Αυστραλίας με 90-80 στο κυριότερο αγώνα του δ’  ομίλου και ο Ντράγκιτς ήταν ασταμάτητος (21 π. με 3/5 τριπ. 7 ριμπ., 4 ασιστ, 2 κλ., 5 λάθη).
Η Λιθουανία με σούπερ τον Ματσιούλις (19 π. με 4/4 τρίποντα), πέτυχε ένα 46-26 στο διάστημα 10΄- 30΄ και «καθάρισε» το Μεξικό (87-74).
Η Αγκόλα δικαίωσε τη φήμη της ως η πιο ισχυρή ομάδα της Αφρικής και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις με άνετη νίκη επί της Κορέας (80-69), που είχε 9/32 τρίποντα.