Μόνο... 40 λεπτά για το Μιλάνο!

Και τώρα… πρόκριση! Αν και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 0-2 μετά τα πρώτα ματς στην Μόσχα, μπόρεσε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να φέρει τη σειρά στα ίσια (2-2) ύστερα από ένα δραματικό ματς στο ΟΑΚΑ!

Σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του μπάσκετ οι «πράσινοι» επικράτησαν της ΤΣΣΚΑ με 73-72 στην παράταση (κ.α. 64-64) και πλέον θα διεκδικήσουν σε ένα ματς «do or die» στη Μόσχα το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Μιλάνου! Αν και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν το κρυφό όπλο του Αλβέρτη, εκείνος που «έσωσε» την παρτίδα δεν ήταν άλλος από τον Αντώνη Φώτση! Με τρίποντη «βόμβα» στα 40’’ πριν από το τέλος του έξτρα πενταλέπτου έφερε το ματς στα ίσια (71-71) και έδωσε το έναυσμα για τη νίκη του Παναθηναϊκού. Ούτε λίγο, ούτε πολύ θα πρέπει να κάνουν λαμπάδα ίσα με το.. μπόι του γι’ αυτό το σουτ, το οποίο ίσως και να… στείλει την ομάδα στο φάιναλ φορ. Πλέον καλείται να ολοκληρώσει την υπέρβαση και να γράψει ιστορία στην Ευρωλίγκα ανατρέποντας το 0-2 σε προημιτελική φάση.

Ήταν δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός θα πουλούσε ακριβά το τομάρι του και το απέδειξε για άλλη μια φορά. Με περίσσιο πάθος και διαβασμένη άμυνα στο low post, μπόρεσε να ελέγξει το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας ως κορυφαίους τους Ματσιούλις και Μαυροκεφαλίδη.Η ΤΣΣΚΑ απείλησε –ως επί των πλείστων- από την περιφέρεια, με τους Σόνι Ουίμς και Βλάντιμιρ Μίτσοφ να αποτελούν την βασική απειλή για το καλάθι του Παναθηναϊκού. Ο Ματσιούλις πάτησε το… γκάζι για τον ΠαναθηναϊκόΛίγο-πολύ το ξεκίνημα του 4ου αγώνα θύμισε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι της περασμένης Δευτέρας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο παθιασμένος στο παρκέ του ΟΑΚΑ και έχοντας ως βάση την καλή του άμυνα μπόρεσε να φέρει το ματς στα μέτρα του, χτίζοντας παράλληλα και μια διαφορά στο σκορ που έφτασε και τους 9 πόντους (19-10) στο 7’. Σε εκείνο το διάστημα οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα στην επίθεση και έχοντας αιχμή του δόρατος τον Γιόνας Ματσιούλις (9π., με 4/5 σουτ) συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι. Βέβαια από εκείνο το σημείο και μετά ο Μεσίνα άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα, περνώντας στο παρκέ τους Χάινς, Κρστιτς οι οποίοι δεν ξεκίνησαν στην βασική πεντάδα.

Η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να περάσει αρκετές φορές τη μπάλα στο καλάθι και να πετύχει 10 από τους 16 πόντους της στην πρώτη περίοδο (21-16) μέσα από το «ζωγραφιστό»!Άστοχος ο Παναθηναϊκός, εύστοχη η ΤΣΣΚΑΗ συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για την ελληνική ομάδα. Η ΤΣΣΚΑ μετέφερε το παιχνίδι της στην περιφέρεια και με ένα επιμέρους 11-2 μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια (21-21) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Όπως ήταν λογικό, ο Ματσιούλις κουράστηκε και χρειάστηκε ανάσες, με τους Μπράμος και Κάρι να παραμένουν άστοχοι έξω από τα 6.75μ. αυξάνοντας το αρνητικό τους σερί (σ.σ. είχαν 1/18 τρίποντα στα προημιτελικά πριν από το 4ο ματς της σειράς) από την περιφέρεια.

Αντίθετα, η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ με τα περιφερειακά σουτ, ενώ με τη «ζώνη» που εφάρμοσε στο μεγαλύτερο διάστημα της β’ περιόδου μπόρεσε να «φρακάρει» το δρόμο για το καλάθι της. Οι παίκτες του Αλβέρτη είχαν 1/7 τρίποντα στο β’ δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο (4/6 τρίποντα στο α’ ημίχρονο!) και να παίρνουν και διαφορά έξι πόντων (32-38 στο 19’) πριν την «ψαλιδίσει» ο Παναθηναϊκός με τη λήξη του α’ μέρους (37-38).Το… δίλεπτο που έψαχνεΑκόμα και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το ματς έχοντας πάρει και διαφορά έξι πόντων (37-43) με ένα γρήγορο 5-0. Μέχρι εκεί όμως. Ήταν εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός έψαχνε ένα μικρό ξέσπασμα προκειμένου να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και να ανακτήσει τα ηνία του ματς. Όπερ και εγένετο. Η «απάντηση» ήταν άμεση, με τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη να πραγματοποιούν ένα σερί 9-0 και να παίρνουν το προβάδισμα με 46-43. Μάλιστα το δεκάλεπτο έκλεισε στο +4 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού (51-47) αλλά η διαφορά θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερη αν και εφόσον οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα ριμπάουντ και δεν έχαναν τέσσερις συνεχόμενες φορές το αμυντικό από τους παίκτες της ΤΣΣΚΑ.Μαυροκεφαλίδης… show και παραλίγο αυτοκτονία!Στην τέταρτη περίοδο τα πάντα έμοιαζαν να τελειώνουν υπέρ του Παναθηναϊκού!

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να αποτελεί τον κρυφό άσο στο μανίκι του Αλβέρτη, οι «πράσινοι» έγιναν τα αφεντικά του ματς. Ο διεθνής σέντερ, εκτός του ότι εξαφάνισε τον Κρστιτς ήταν εκείνος που έκανε… πάρτι στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ σημειώνοντας οκτώ σερί πόντους σε εκείνο το διάστημα στέλνοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους (59-51) στο 34’. Όμως οι Ρώσοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Σόνι Ουίμς να ξυπνάει από τον λήθαργο «απαντώντας» με άλλους 8 πόντους και την επίθεση του Παναθηναϊκού να παθαίνει «μπλακ άουτ», η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 63-62 στα 43’’! Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μπράμος αστόχησε σε τρίποντο, ο Ούκιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά αντί να γυρίσει τη μπάλα ή να την πετάξει ψηλά στον αέρα προτίμησε να κερδίσει φάουλ στα 2,9’’ για το τέλος. Ευστόχησε στη μία βολή και η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση (64-64) με ένα απίθανο σουτ του Φριτζόν ο οποίος… πάταγε οριακά τη γραμμή των τριών πόντων.Παράταση για… γερά νεύραΣτον έξτρα χρόνο το ματς ήταν –στην κυριολεξία- αίμα και άμμος!

Αν και ο Διαμαντίδης ήταν… άστοχος έξω από τα 6.75μ. ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να βρει απαντήσεις στους Ρώσους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 71-68 στα 47’’ πριν από το τέλος με τρίποντο του (ποιου άλλου;) Σόνι Ουίμς! Όμως ο άνθρωπος που δεν έχει ΠΟΤΕ άγνοια κινδύνου, ο Αντώνης Φώτσης, ευστόχησε από τα επτά μέτρα, έφερε το ματς στα ίσια (71-71) και στη συνέχεια ο Ουίμς αστόχησε, με τον Διαμαντίδη να «σφραγίζει» τη νίκη με 2/2 βολές στα 8’’.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64 (κ.α.), 73-72 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 3, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 12, Ματσιούλις 15, Ράιτ.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 15, Φριτζόν 8, Τζάκσον 7, Πάργκο 5, Κρστιτς 1, Γουίμς 12, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 2.