Επόμενος στόχος το νταμπλ

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς, αλλά και ο πρώτος στην ιστορία του Ελληνικού, είναι γεγονός. Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη κατέκτησαν στην Κω το κύπελλο Ελλάδας, νικώντας στον τελικό τον Παναθηναϊκό με 57-55.

Ένας συναρπαστικός τελικός που είχε φινάλε θρίλερ.
Η Ανθή Μπαλτά στην εκπνοή του αγώνα πέτυχε το νικητήριο καλάθι, που ήταν και το μοναδικό που σημείωσε στον αγώνα. Και μόνο γι’  αυτό, δικαιολογημένα αναδείχθηκε MVP  του τελικού. Αν δεν ήταν αυτή η έκβαση του αγώνα, ο τίτλος της πολυτιμότερης παίκτριας θα ανήκε στην Λικέντρα Τζόνσον (στη φωτό με αντίπαλο τη Χριστινάκη). Η Αμερικανίδα  του Ελληνικού
ήταν αυτή που γύρισε το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα 22 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, πέτυχε καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Έγραψε το 55-53. Στα 11 δευτερόλεπτα η Ντέλβα ισοφάρισε, για να ευστοχήσει η Μπαλτά στην τελευταία επίθεση.
 Ο τελικός πέρασε από πολλές διακυμάνσεις. Μέχρι το 16΄το Ελληνικός με σημείο αναφοράς την άμυνά του έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και πήρε μία διαφορά δέκα πόντων (31-21),  με την Νικολαϊδου και τη Χαλιβέλα να δίνουν τις περισσότερες λύσεις.
Ο Παναθηναϊκός γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, μιας και το Ελληνικό είχε άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια και κατάφερε με ένα 9-0 να περάσει μπροστά στο ημίχρονο με 32-32. Η κεφάτη Γέμελος  ήταν μόνιμος πονοκέφαλος για το Ελληνικό που έπαθε μπλακ άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο και με το ζόρι έφτασε τους δέκα πόντους στο διάστημα αυτό. Η εμπειρία των «πράσινων» κοριτσιών ήταν αυτή που γύρισε το ματς και την ψυχολογία, όταν προηγήθηκαν με 11 πόντους (48-37).
Η προσπάθεια αυτή από τις πρωταθλήτριες, που προέρχονταν και από τον δύσκολο ημιτελικό, έφεραν την κούραση και το Ελληνικό με περισσότερες δυνάμεις κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (35΄ 47-51) και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το Ελληνικό έφτασε στη νίκη με τα χειρότερα ποσοστά που είχε σ΄ όλη τη χρονιά (1/15 τριπ., 14/27 βολές).

ΕΛΛΗΝΙΚΟ  (Ε. Καπογιάννη): Γκότζη, Σταμάτη 5 (1), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντελή 2, Μπαλτά 2, Νικολαϊδου 10, Χαλιβέρα 12, Τζόνσον 19, Μπόνη 2, Ερμείδου, Λουκά.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Σαμαντούρα): Καλέντζου 4 (1), Γέμελος 20 (1), Πριονά, Χριστινάκη 7, Μαγκλάρα 2, Κοσμά 3 (1), Σλούκα, Κωστάκη 2, Χρονοπούλου, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 15, Χρονοπούλου
Ο Ιπποκράτης Κω μετρίασε την απογοήτευσή του για την ήττα του από τον Παναθηναϊκό, νικώντας στον μικρό τελικό τον Ίκαρο Καλλιθέας με 70-39. Όπως δείχνει και το σκορ, ο αγώνας ήταν μονόλογος για την γηπεδούχο ομάδα, που αποθεώθηκε στο τέλος από τον κόσμο της.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Καπλανίδης): Χελιώτη 12, Γαβριηλίδου, Μπαλασα 3(1), Μπάσια, Πατμίου 2, Ισκιόγλου 9, Κεχαγιά 9, Σβήνου, Σαράγια, Δρεττάκη 4, Ρασίντ 24, Κουφογιάννη 7.
ΙΚΑΡΟΣ (Ρουμπελάκης): Σταμάτη 2, Καλογήρου, Δελή 3(1), Αθανασίου 3(1), Κολλάτου 4, Παπαϊωάννου 1, Νιάρχου, Σαλάι 4, Γιαννακοπούλου 10, Πασχοπούλου 2, Κυριακοπούλου 10 (1).