Ελληνικό - Παναθηναϊκός στον τελικό της Κω

Ο Παναθηναϊκός και το Ελληνικό πήραν το εισιτήριο για τον αυριανό (Κυριακή 16/3) μεγάλο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, που γίνεται στην Κω.

Ο πρώτος ημιτελικός εξελίχτηκε σε άνετη επικράτηση του Ελληνικού, με αντίπαλο τον Ίκαρο (80-43). Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη  μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και μ’ ένα 24-0 έβαλε τίτλους τέλους από το α΄ ημίχρονο (48-23). Κορυφαία στο διάστημα αυτό η Σταμάτη που πέτυχε 17 πόντους με 5/9 τρίποντα.
Τα δεκάλεπτα: 19-18, 48-23, 31-65, 43-80
ΕΛΛΗΝΙΚΟ  (Καπογιάννη): Γκοτζή 3 (1) , Σταμάτη 19 (5), Σπυριδοπούλου 7 (1) , Ρουμπελάκη 6 (1), Παντέλη 3, Μπαλτά 9 (3) , Νικολαϊδου 9, Χαλιβέρα , Τζόνσον 10, Μπόνη 11 (2), Λούκα 1, Θεοδώρου 2.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης): Σταμάτη 2, Καλογήρου, Δελή 3, Αθανασίου, Κολλάτου 10 (2), Παπαϊωάννου, Νιάρχου, Σιαλιάι 4 (1), Γιαννακοπούλου 5, Πασχοπούλου 1 , Κυριακοπούλου 18 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 56-55
Όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι είχε ο δεύτερος ημιτελικός στο κατάμεστο γήπεδο της Κω. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο νικητής και οι «πράσινες»  ήταν αυτές που πανηγύρισα στο τέλος. Η Ντέλβα πέτυχε το νικητήριο καλάθι (56-55) στα 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στα 10΄΄ αστόχησε η Κεχαγιά και στα 3΄΄ η Κοσμά έχασε τις δύο ελεύθερες βολές. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην Κεχαγιά.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο Ιπποκράτης όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά πήρε και το προβάδισμα. Η ομάδα του νησιού έδειχνε ικανή να δημιουργήσει την έκπληξη και να επαναλάβει τη νίκη επί των πρωταθλητριών,  όπως και στο β΄ γύρο του πρωταθλήματος. Μάλιστα σ΄ αυτή την προσπάθειά της είχε το μεγάλο της αστέρι στη χειρότερη επιθετική βραδιά από τότε που ήρθε στην Ελλάδα. Η Ρασιντ τελείωσε τον αγώνα με τρεις μόνο πόντους και η παραγωγικότητά της έλειψε από την ομάδα της.
Τα δεκαλεπτα: 13-16, 27-33, 47-43, 55-56
 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου, Γέμελος 11 (1), Χριστινάκη 11 (1), Κοσμά 13, Σλούκα, Κωστάκη 6, Καβάσιλα, Ντέλβα 13,
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ  (Καπλανίδης): Χελιώτη 12 (1), Πατμίου, Ισκίογλου 5, Κεχαγιά 20 (1), Σβύνού, Σαράγια, Δρεττάκη 4, Ρασίντ 3, Κουφογιάννη 11.