Προδόθηκε από τις δυνάμεις της!

32

Η Εθνική ομάδα έφτασε πολύ κοντά σε ένα ακόμα θαύμα ωστόσο δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γαλλία και ύστερα από την ήττα της με 70-63 θα αναγκαστεί να δώσει τον αγώνα με τη Ρωσία αντί να προκριθεί απευθείας στα προημιτελικά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ωστόσο τα διαιτητικά λάθη με αποκορύφωμα την αποβολή της Καλτσίδου, σε συνδυασμό με την κούραση, στέρησαν από την Εθνική την ευκαιρία για την απευθείας πρόκριση στην οκτάδα! Αυτό σημαίνει ότι η «γαλανόλευκη» τερμάτισε στην 3η θέση και θα αναγκαστεί να δώσει τον «χιαστί» αγώνα με φόντο τα προημιτελικά απέναντι στην ομάδα της Ρωσίας.

Η Εβίνα Μάλτση ήταν και πάλι εξαιρετική και εκείνη που πήρε την κατάσταση στα χέρια της, έχοντας 25 πόντους με 4/16 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν η Σπανού και η Χριστινάκη.

Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα είχε προηγηθεί και με πέντε πόντους (47-52) ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η -λογική- κούραση και στέρησε από την Εθνική μας μία ακόμα μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-30, 49-52, 70-63.

ΓΑΛΛΙΑ: Επουπά 4 (1), Μιγέμ 12, Σιάκ 11, Ντουμέρ 5 (1), Μισέλ 5, Αγιαγί 4, Σκρέλα 12 (1), Μιντέ, Γιοχάν, Σαρτερό 2, Αμάν 4, Τσατσαουάνγκ 11.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (5), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 10, Καλτσίδου 5, Χριστινάκη 10 (1), Φασούλα 2.