Ολοταχώς για την άνοδο

ellada sland sotioriou1
Η πρώτη θέση του ομίλου είναι εξασφαλισμένη για την Εθνική ομάδα παίδων, μετά τη νίκη της επί της Ισλανδίας (85-75), η οποία θα διεκδικήσει τη δεύτερη θέση από το Βέλγιο στον αυριανό μεταξύ τους αγώνα.

Οι υποχρεώσεις στον α΄ όμιλο ολοκληρώνονται αύριο με την Εθνική να αντιμετωπίζει την Ελβετία και ο Κώστας Παπαδόπουλος θα έχει την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς παίκτες και κυρίως τους Ρογκαβόπουλο, Κλωνάρα, που έπαιξαν σήμερα από 34 λεπτά.

Στον πιο δύσκολο αγώνα, οι «μικροί» έδειξαν χαρακτήρα, δεν πανικοβλήθηκαν όταν οι Ισλανδοί πέρασαν δύο φορές με 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχαν τον τελευταίο λόγο. Έδειξαν ότι έχουν τις δυνατότητες να διεκδικήσουν μετάλλιο και να ξαναφέρουν την Ελλάδα στην Α΄ κατηγορία σε επίπεδο Παίδων, μετά τον περυσινό υποβιβασμό.
Η Ισλανδία που καιγόταν για τη νίκη μετά την απρόσμενη ήττα της από τη Λευκορωσία, έβαλε δύσκολα στην Ελληνική ομάδα που για 19 λεπτά κυνηγούσε στο σκορ.Από τη στιγμή όμως που ισοφάρισε 1΄30΄΄ πριν από τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (54-54) και προηγήθηκε με μία βολή του Καδρά και καλάθι του Σωτηρίου (59-56), έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Ακόμη και όταν η Ισλανδία πέρασε μπροστά με 62-59 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, δέχτηκε και τεχνική ποινή που δεν αξιοποιήθηκε, ο Ρογκαβόπουλος ανέλαβε να δώσει το έναυσμα για την τελική αντεπίθεση.

Ο αρχηγός της Ελληνικής ομάδας και οι Τσουμάνης, Σωτηρίου, έκαναν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και λύγισαν τη σθεναρή αντίσταση των Ισλανδών που για μία ακόμη χρονιά κερδίζουν τις εντυπώσεις στις μικρές ηλικίες.

Η Εθνική σάρωσε πάλι στα ριμπάουντ (54 με 21 επιθετικά) είχε καλά ποσοστά στα δίποντα (52,8 με 27/51) και αν ήταν πιο εύστοχη στα τρίποντα (2/11) θα είχε τελειώσει με λιγότερο άγχος το παιχνίδι

.Τα δεκάλεπτα: 15-21, 37-43, 59-56, 85-78.

ΕΛΛΑΔΑ: Ρογκαβόπουλος 17 (7 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλ., 3 λ.), Τσουμάνης 16 (1 τρ., 16 ριμπ., 4 ασίστ), Καραΐσκος 2, Κλωνάρας 15 (7 ασίστ), Βλάσιος, Κωστίκας, Λαναράς 2, Καδράς 10, Σιδηροηλίας 6 (1), Σταυρακούκας, Σωτηρίου 16 (6/8 δίπ.), Ταζόπουλος 2.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Αλεξάντρεσον 2, Γκίσλασον 6, Χλίνσον 20 (1), ΤζόνσονΓκ. 11 (3), Άγκουτσον 14, Γιοχάνεσον, Γιόχανσον, Κρίστιανσον 5, Τζόνσον Ν. 16 (2)