Στο χείλος του... υποβιβασμού οι Παίδες!

poaides apogo

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε η Εθνική ομάδα Παίδων, αφού γνώρισε νέα ήττα στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Ράντομ της Πολωνίας, αυτή τη φορά από τη Σουηδία με 59-57. Αυτό σημαίνει ότι βρέθηκε... φάτσα με τον υποβιβασμό στην Β' κατηγορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ, κάτι που θα συμβεί στην περίπτωση που γνωρίσει άλλη μια ήττα!

Η ελληνική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά από τα νευρικά –και για τις δύο ομάδες- πρώτα λεπτά κατάφερε να χτίσει σταδιακά μια διαφορά που έφτασε στο +7 (10-17, 12’). Στο σημείο αυτό η Ελλάδα έμοιαζε να παθαίνει «μπλακ άουτ». Οι Σουηδοί έκαναν ένα 14-2, τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί για την Εθνική Ομάδα ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και το αποτέλεσμα φάνηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα και το 24-19 (17’15’’). Το ημίχρονο έκλεισε 26-23 με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται άστοχες (4/21 δίποντα, 2/10 τρίποντα η ελληνική ομάδα), αλλά και με πολλά λάθη.

Χατζηδάκης και Αρσενόπουλος έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Ελλάδα (26-28, 21’15’’). Χατζηδάκης, Σανδραμάνης και Ερμείδης ήταν αυτοί που δημιούργησαν και πάλι μια μικρή απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οδηγώντας τη διαφορά στο +8 (30-38, 26’44’’) με την άμυνα να παίζει βασικό ρόλο. Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τρίτο η Σουηδία δεν παρέδωσε τα όπλα. Συνέχισε τη δική της προσπάθεια και κατάφερε με την ολοκλήρωση των τριάντα λεπτών να δώσει στη διαφορά την ελάχιστη δυνατή τιμή (40-41) και με την επστροφή στο παρκέ πήραν και πάλι το προβάδισμα (46-43, 32’20’’) και 54-48 (35’30’’). Η Ελλάδα επέστρεψε με τη σειρά της, ισοφάρισε από τη γραμμή (56-56, 38’20’’). Η Σουηδία βρήκε ένα σουτ και μία εύστοχη βολή ως το φινάλε, διαμορφώνοντας το 59-56 με 14’’ για το τέλος. Ο Αρσενόπουλος πήρε στη γραμμή με 7’’ να απομένουν, είχε ½ βολές, η Ελλάδα πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του Αλτίνη δεν βρήκε το στόχο με τους Σουηδούς να πανηγυρίζουν τη νίκη με το τελικό 59-57 και την ελληνική ομάδα να μπαίνει σε περιπέτειες, μπαίνοντας στο γκρουπ για τις θέσεις 13-16.

*Στη Β’ Κατηγορία «πέφτουν» τρεις ομάδες.

Διαιτητές: Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο), Σούκις (Λιθουανία), Τομάσοβιτς (Σλοβακία)

Δεκάλεπτα: 9-12, 26-23, 40-41, 59-57

Σουηδία (Μπρι): Κάρλστεν 3, Γιόχανσον, Πέρσον 7, Φίντεν 9, Παντζάρ 17, Θόρνμπλομ 2, Πάλμκουιστ, Μπράντιν 4, Γκέρκε 13, Στούμερ, Ακένα 4

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης, Ερμείδης 5, Μπαλής 7, Αρσενόπουλος 4, Σανδραμάνης 12, Χατζηδάκης 14, Ζευγαράς 5, Μπαζίνας 2, Γάργαλης 4, Χατζηβέρογλου, Προίσκος, Τσουργιάννης 4.