Πλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ

αεκ ουκιτς ουσακ

Αν και στο ματς με την Μπάνβιτ παραλίγο να πληρώσει την κακή της άμυνα στο τέλος του αγώνα, απέναντι στην Ουσάκ το... πλήρωσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τόσο στην άμυνα όταν και δέχθηκε 21 πόντους, αλλά πολύ περισσότερο στην επίθεση αφού υπέστη... μπλακ άουτ και έμεινε στους εννέα πόντους. Αποτέλεσμα; Η Ουσάκ να εκμεταλλευτεί αυτήν την αδυναμία, να γυρίσει από το -7 του ημιχρόνου (40-33 η ΑΕΚ) και να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τελικό 78-72.

Από την ελληνική ομάδα ο Μάικλ Ντίξον ήταν και πάλι ο καλύτερος με 17 πόντους, ενώ ολοκληρωσε το τουρνουά της Προύσας έχοντας κατά μ.ο. στα τρία παιχνίδια 21,7 πόντους. Εξίσου εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, σε αντίθεση με τον Τζαουάντ Γουίλιαμς, ο οποίος επέστρεψε στις... μέτριες εμφανίσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 49-54, 72-78

AEK: Ούκιτς 4 (5ασ.), Σάκοτα 10, Βασιλειάδης 8, Μιλόσεβιτς 16 (5ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 17 (4ασ.), Λαρεντζάκης, Όουενς 6 (6ριμπ.), Μαυροειδής 6 (5ριμπ.), Σκουλίδας 3, Γουίλιαμς 2.

ΟΥΣΑΚ ΣΠΟΡΤΙΦ: Καβακλίογλου 2, Τσαντάν 3 (9ριμπ.), Σονμέζ, Φρεϊμάνις 7, Λάιονς 23 (8ασ.), Ντεμιρέλ 8, Κάιρις, Μακ Κίσικ 16, Μονρό 19 (8ριμπ.)