• FIBA
  • Posted

Τον πλήγωσε ένας …δικός του

paok partizan koniaris
Η αντίδραση του ΠΑΟΚ στο β΄ ημίχρονο ήταν αξιέπαινη, αλλά τελικά δεν κατάφερε να νικήσει την Παρτίζαν (74-76), που είχε για πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του «Δικεφάλου», Ουίλιαμ Χάτσερ. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, η ρεβάνς στο Βελιγράδι θα είναι σαν τελικός. Ακόμη και να κέρδιζε ο ΠΑΟΚ με έναν ή δύο πόντους, πάλι τα προγνωστικά θα ήταν υπέρ της Παρτίζαν. Σίγουρα η πρόκριση είναι δύσκολη τώρα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αλλά έχει αποδείξει ότι είναι ικανή για το καλύτερο.

Το κακό ποσοστό με τα τρίποντα από τον αγώνα με τον Άρη (0/20), το συνέχισε ο ΠΑΟΚ και στο α΄ ημίχρονο (1/8).  Όμως η κατάσταση άλλαξε στην τρίτη περίοδο και με 5/6 τρίποντα στο διάστημα αυτό, ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 34-44 σε 53-51 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στα 58΄΄ (53-51) με τρίποντο του Σάιμπερτ.

Παρότι το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με δύο λάθη και τεχνική ποινή  και το 56-59 (30΄) έγινε 59-63, ο «Δικέφαλος» ήταν αποφασισμένος να γυρίσει το ματς και το πέτυχε με την καλή του άμυνα και την παραγωγικότητα των ΜακΦάντεν, Σάιμπερτ. Αλλά όταν ο Κλάντον πέτυχε το δεύτερο καλάθι στον αγώνα και μείωσε σε 71-72, ακολούθησαν διαδοχικά λάθη από την πλευρά των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-40, 56-53, 74-76.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7 (1), ΜακΦάντεν 20 (3), Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 18 (2), Πέινερς 7, Κλάντον 4 (11 ριμπ.).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ντζίκιτς): Ρόμπινσον 2, Ρατκόβιτσα 10, Βράμπατς, Μαρίνκοβιτς 10 (2), Μαϊστόροβιτς, Μπίρσεβιτς 10 (2), Κοπρίβιτσα 2, Άντριτς 8 (2), Χάτσερ 27 (1), Καράχοντζιτς 2, Λούκοβιτς 5.