Η ελληνική ψυχή μίλησε στο Βελιγράδι

asteras olympiakos printezis1

Πύρρεια νίκη (66-64) πέτυχε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός και σιγούρεψε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του και να κρατάει όρθια την ομάδα όταν όλα έδειχναν να καταρρέει.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει το μεγάλο νικητήριο καλάθι και να τιμωρεί την απόφαση των γηπεδούχων να μην κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση των 20 δευτερόλεπτων.

Με τον Κώστα Παπανικολάου να αναδεικνύεται MVP του αγώνα και να είναι ο πιο σταθερός παίκτης του Ολυμπιακού. Και όλα αυτά με τον εξουθενωμένο από την ίωση Βασίλη Σπανούλη ανέτοιμο, αλλά και χωρίς να υπάρχει στη διάθεση του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο Λοντζέσκι, του οποίοι η απουσία ήταν αισθητή, κυρίως όταν το επιθετικό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» τους έπνιγε.

Ο Ολυμπιακός στην πιο «καυτή» έδρα της Ευρώπης, παρουσιάστηκε ατσάλινος και θύμισε για μία ακόμη φορά «Λερναία Ύδρα», αφού δεν καταλαβαίνει από προβλήματα. Συγχρόνως, αυτό που δίνει περισσότερα εύσημα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (πήρε το καλύτερο δώρο για τα 50ά γενέθλιά του) είναι το γεγονός ότι βασίζεται στο ελληνικό στοιχείο. Και σ’  ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, ελληνική πεντάδα ήταν αυτή που έβγαλε τα «κάστανα από τη φωτιά».

Με την υποδειγματική άμυνά του ο Ολυμπιακός στο α΄ ημίχρονο έκανε δύσκολη τη ζωή του Ερυθρού Αστέρα, υποχρεώνοντάς τον να σημειώνει μονοψήφιο αριθμό πόντων στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Το σκηνικό άλλαξε στο β΄ ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 μ., ενώ βελτίωσαν και την άμυνά τους. Το επιθετικό μπλάκ άουτ του Ολυμπιακού ήταν εμφανές στην τρίτη περίοδο και ο Ερυθρός Αστέρας όχι μόνο ψαλλίδισε τη διαφορά των 13 πόντων, αλλά και προηγήθηκε στο 30΄ (43-42), με επιμέρους σκορ 26-12.Η δύναμη της έδρας έδωσε ρυθμό στους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου και στο 34΄η διαφορά εκτοξεύθηκε στους οκτώ πόντους (50-42).

Και εκεί που όλα έμοιαζαν μη αναστρέψιμα για τον Ολυμπιακό, ήρθε ο Δημήτρης Αγραβάνης για να αλλάξει την εικόνα. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα και με εννιά συνολικά πόντους, έδωσε την αυτοπεποίθηση στην ομάδα, που θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αν ευστοχούσε στην προσπάθεια για τρίποντο, ο Μάντζαρης.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7 (1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9 (1), Τζένκινς 13 (1), Γκούντουριτς 14 (3), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16 (3), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 17 (2), Μάντζαρης 5 (1).

Στους άλλους αγώνες της 27ης  ημέρας, η Ρεάλ επικράτησε εύκολα της Μπαρτσελόνα με 85-69, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Γιούλ, ενώ ο Λαμόνικα προς το τέλος του α΄ ημιχρόνου, απέβαλε με δύο τεχνικές ποινές τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε ακόμη πιο δύσκολη την υπόθεση πρόκρισης για την Νταρουσάφακα, με τη νίκη της (95-85), παίρνοντας συγχρόνως και τη ρεβάνς της ήττας του α΄ γύρου.

Τέλος, η Γαλατασαράι νίκησε την Ούνιξ Καζάν με 75-67.