Αργησε το... ξυπνητήρι!

mantzaris efes

Η Αναντολού Εφές τις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τις αδυναμίες που έβγαλε ο Ολυμπιακός και έφτασε στην εύκολη νίκη με 86-79 κατακτώντας παράλληλα και το «Crete 1st International Basketball Tournament».

Αναμφίβολα αυτό το ματς θα αποτελέσει και ένα γερό μάθημα για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τους παίκτες του,  αφού θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το τελικό σκορ κολακεύει τους «ερυθρόλευκους»!

Η διαφορά είχε φτάσει και τους 22 πόντους στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, απόρροια της κακής άμυνας, ειδικά μέσα στο καλάθι όπου η Εφές μάζευε το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο (16 στο σύνολο!) κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες (43-28 τα ριμπάουντ υπέρ της τουρκικής ομάδας!).

Ουσιαστικά οι περισσότεροι πόντοι ήρθαν από δεύτερες επιθέσεις, με τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να βρίσκουν το εύκολο σκορ από το «ζωγραφιστό» με 26/49 δίποντα. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει, πλήρωσε μεταξύ άλλων τις κακές του επιστροφές στην τρανζίσιον άμυνα και δεν έβρισκε το αντίδοτο στην υπεροχή της Αναντολού Εφές, η οποία παρουσιάστηκε πολύ πιο έτοιμη σε σχέση με την ελληνική ομάδα. Συγκεκριμένα είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Ερτέλ (κατά πρώτο λόγο), Μπράουν και Τόμας να κάνουν τη διαφορά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε πάρει διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο (43-24 στο 18' και 50-33 το ημίχρονο) με αποκορύφωμα το 74-52 στο 29'. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ξυπνάει χάρη στην καλή του άμυνα που «μπλόκαρε» το inside game της Εφές και με ένα επιμέρους 17-2 ροκάνισε τον δείκτη του σκορ (76-69) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Μέχρι εκεί... Η Εφές έκανε σωστή διαχείριση, αν και θα μπορούσε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης πολύ πιο εύκολα. Αν μη τι άλλο αυτό το ματς θα έχει διδακτικό χαρακτήρα για τον προπονητή του Ολυμπιακού, ο οποίος είδε τους Λοτζέσκι, Σπανούλη και Γκριν να ξεχωρίζουν. Να σημειωθεί ότι ο Πάτρικ Γιανγκ χρησιμοποιήθηκε μόλις για τρία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-50, 58-74, 79-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 12 (4/8δίπ., 1/2τρίπ., 1/1βολ.), Μπιρτς 8 (3/3 δίπ., 2/3βολ.), Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 12 (1/4 δίπ., 2/6τρίπ., 4/6βολ., 6ασ., 4λ.), Αγραβάνης 4 (2/3δίπ., 0/2τρίπ.), Μιλουτίνοφ 8 (2/2δίπ., 4/4βολ., 3ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/4δίπ.), Παπανικολάου 7 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 2/2βολ.), Μάντζαρης 5 (1/1διπ., 1/4τρίπ.), Χάκετ 3 (3/4βολ.), Λοτζέσκι 14 (1/5δίπ., 4/6τρίπ., 7ριμπ.), Αθηναίου.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 14 (1), Χόνεϊκατ 9 (1), Μπαλμπάι 1, Μπράουν 13 (6ριμπ.), Οσμάν 5, Κότον 8 (1), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 11, Ομιτς 2, Ερτέλ 15 (1/4τρ., 6ασ., 4ριμπ.), Ντάνστον 6 (8ριμπ.)